Hacim Muhittin Çarıklı Bey ve Balıkesir kongreleri
  1. Tez No: 165750
  2. Yazar: MESUT YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
10 Ekim 1881 tarihinde Uşak'ta dünyaya gelen Hüseyin Hacim Muhittin Bey, babasının memuriyeti dolayısıyla ilk ve orta öğrenimini Ege Bölgesi illerinin çeşitli ilçelerinde yapmıştır. 1904 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olan Hüseyin Hacim Muhittin Bey' in memuriyet yaşamı, aynı yıl göreve başladığı Aydın Vilâyeti Maiyyet Memurluğu ile başlamıştır. Bunu, Denizli ve Saruhan Sancağı Maiyyet Memurlukları takip etmiştir. Daha sonra sırası ile, Kula Kazası Kaymakam Vekilliği (1907), Burhaniye Kazası Kaymakamlığı (1908-1909), Ayvalık Kazası Kaymakam Vekilliği (1908), Gönen Kazası Kaymakamlığı (1909-1911), Bergama Kazası Kaymakamlığı (1911-1912), Tavas Kazası Kaymakamlığı (1912), Çeşme Kazası Kaymakamlığı (1912-1914), Aydm Vilayeti Polis Müdürlüğü (1914-1915), Akhisar Kazası Kaymakamlığı (1915-1917), Havran Livası Mutasarrıflığı (1917-1918), Karesi Sancağı Mutasarrıflığı (1918-1919) görevlerinde bulunmuştur. İttihatçı olduğu gerekçesi ile Balıkesir Mutasarnflığı'ndan azledilen Hüseyin Hacim Muhittin Bey, îzmir'in Yunanlılarca işgal edilmesi üzerine Batı Anadolu'nun savunulması amacıyla İstanbul'daki bazı arkadaşları ile birlikte, Mayıs 1919'da“Aydın Vilâyeti Muâvenet-i Hayriye Cemiyeti”ni kurdu. Fakat, bu girişimin yetersiz olduğunu ve bu şekilde hiçbir şeyin elde edilemeyeceğini kısa bir süre sonra anlayan Hüseyin Hacim Muhittin Bey, işgal kuvvetlerine karşı elinde silahı ile cephede savaşmayı istemekteydi. Nitekim bunun için 1919 yılı Haziranında Balıkesir'e geldi. Burada, Balıkesir'in hamiyetli, vatansever kişilerini teşkilat çalışmaları içerisinde buldu. Hüseyin Hacim Muhittin Bey, onların davetini kıramayarak Balıkesir'de kaldı ve teşkilatçılık özelliğinin de etkisi ile Batı Anadolu'da Milli Mücadele hareketini yürüten teşkilat kadrosunda bizzat görev yaptı. Görevi süresince, İkinci ve Üçüncü Balıkesir Kongreleri ile Alaşehir Kongresi Başkanlıklarında bulunarak Batı Anadolu için bir çok tarihi karara imza attı. Bunun yanında Balıkesir Heyet-i Merkeziyesi Başkanlığı'nı da sürdürerek, Kuva-yı Milliye teşkilatının oluşturulmasında ve teşkilatın çalışmalarında önemli rol oynadı. Batı Anadolu'daki Milli Mücadele Dönemi önderlerinden olan Hüseyin Hacim Muhittin Bey,vn Ocak 1920 yılında Son Osmanlı Mebûsân Meclisi'ne Karesi Mebusu olarak katıldı. Böylece, 30 yıl sürecek olan parlamento yaşamı başladı. 1950 yılma kadar parlamento çalşmalanmn bizzat içerisinde yer alan Hüseyin Hacim Muhittin Bey, 5 Aralık 1965 yılında İzmir'de vefat etti.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Hacim Muhittin, born in Uşak on 10* of October in 1881, fînished his primary and secondary education in diffirent cities of Eagean Region, as his father's being a state officer. Afer having been graduaded from college of Political Science, he started to work as a state officer in Aydın, a city near izmir. Following this duty in Aydın, he \vorked in Denizli and Saruhan. He had also following duties, shown below, between 1907 and 1919 -As assistant lieutenant governor of Kula, in 1907 -As lieutenant governor of Burhaniye betvveen 1908-1909 -As assistant lieutenant governor of Ayvalık in 1908 -As lieutenant governor of Gönen betvveen 1909-1911 -As lieutenant governor of Bergama betvveen 1911-1912 -As lieutenant governor of Tavas in 1912 -As lieutenant governor of Çeşme betvveen 1912-1914 -As urban Poliçe Administrator of Aydın betvveen 1914-1915 -As lieutenant governor of Akhisar betvveen 1915-1917 -As governor of Havran Livası Province betvveen 1917-1918 -As governor of Karesi Province betvveen 1918-1919 After having been dismissed from his current duty, as governor of Balıkesir, for being a member of Party of Union and Progress (İttihat ve Terakki Cemiyeti). Hüseyin Hacim Muhittin and a group of his friends founded a union, called“Aydın Vilâyeti Muâvenet-i Hayriye Cemiyeti”, just after Izmir's being invaded by Greeks. Nevertheless, he tought that founding a union was never sufficent itself, he rather vvanted to have a military (armed) fighting against enemy troops and in order to realize his ideas, he came to Balıkesir in 1919. He met so many patriots in. Balıkesir who were eager to be reorganized against the enemy invasions. HeIX accepted the offer of staying in Balıkesir and took active participation in the team which would later be in charge of struggle against enemy invasion. Along his duty in Western Anatolia, he became the leader of the council (congress) which were held in Balıkesir and Alaşehir and in this way (so), he played an important role and also became öne of the dominant figüre at the begining of fîghting against enemy invasion in Western Turkey. Hüseyin Hacim Muhittin who is also regarded to be öne of the dominant figures in national struggle against enemy occupation, joined the last Ottoman Assembly as deputy of Karesi. This was the begining of his parliamentarial life that will last for 30 years. He has been a member of Turkish Great National Assembly untill 1950. Hüseyin Hacim Muhittin died in izmir on 5 December 1965.