Bakla (Vicia faba L.)'da verim ve verim komponentleri üzerine gamma ışınlamasının etkisi
The Effect of gamma radiation on yield and yield components in faba bean (Vicia faba L.)
- Tez No: 16576
 - Danışmanlar: PROF.DR. DİDAR ESER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
11 3 DZET 7V/i~^ YÜKSEK LİSANS TEZİ BAKLA (Vicia faba L. ) ' DA VERİM VE VERİM KOMPONENTLERİ ÜZERİNE GAMMA IŞINLAMASININ ETKİSİ Hüseyin BAŞAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilin» Dala Danışman: Prof.Dr. Didar ESER 1991, Sayfa: 66 Oüri: Prof.Dr. Didar ESER Prof, Dr, H.Hüseyin GEÇİT ProfcDr. Temel GENÇTAN Bu araştırmada Ankara Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümünden sağlanan 75 TA 209 kod nolu majör (iri taneli, 1000 tane ağırlığı: 1136 g) ve 69 V2 kodlu minör (küçük taneli 1000 tane ağırlığı: 520 g olan) iki bakla hattı materyal olarak kullanılmıştır. Büyük ve küçük taneli bakla hatlarının M, generasyo- nunda, farklı gamma ışını dozlarının çeşitli karakterler üzerine etkisini belirlemek amacı ile deneme 1990 yılında kurulmuştur. Bu denemede fiziksel mutagen olarak Kobalt 60 (Co) kaynağından yararlanarak, büyük taneli (majör) to humlara 0, 1, 2, 4, 6, 8 krad; küçük taneli (minör) tohum lara 0,4,6,8,10,14 kradlık dozlar uygulanmıştır (Conger vd 1977). Her uygulama dozunda 3 tekrarlamala olmak üzere 290 tohum kullanılmıştır. Işınlamadan sonra her uygulama dozundan 50 tohum alınarak laboratuvarda petri kaplarında çimlendirilerek çimlenme yüzdeleri bulunmuştur. Çimlenme yüzdeleri üzerine, artan radyasyon dozlarının, önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.av.Tarla çalışmalarında M1 generasyonunda iki bakla hattında da fide boyu, çıkıştaki bitki sayısı, bitki boyu, hasat edilen bitki sayısı, fertil bitki sayısının oranı ve ilk meyvenin bağlandığı nodinin yüksekliği azalırken; sterilite oranı, bitkide meyve ve tohum sayısı, bitkinin biyolojik ve tane verimi artmış; çiçeklenme ve olgunlaşma sürelerinin uzadığı saptanmıştır. Bitkide dal sayısı, 1000 tane ağırlığı ve hasat indeksi üzerine, artan gamma ışını dozlarının önemli bir etkide bulunmadığı belirlenmiştir. Küçük taneli bakla hattında ; bitkide bakla ve tohum sayısı, bitkinin biyolojik ve tane verimi, fertil ve steril bitki oranlarının ortalamaları uygulanan dozlarda birbirlerinden çok farklı olduğu halde, bu farkın, aynı doz uygulamasında varyasyonun çok geniş olması nedeniyle istatistiki açıdan önemli olmadığı bulunmuştur. ANAKTAR KELİMELER: Bakla hatları, gamma ışını dozları çıkıştaki bitki sayısı, fide boyu, çiçeklenme zamanı, bitki boyu, ilk meyvenin bağlandığı nodinin yüksekliği, olgunlaşma zamanı, fertil ve steril bitki oranı, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide biyolojik verim, bitkide tohum sayısı, bitkide tane verimi, bitkide hasat indeksi ve 1000- tane ağırlığı
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF GAMMA RADIATION ON YIELD AND YIELD COMPONENTS IN FABA BEAN (Vicia faba L.) Hüseyin BASAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisior: Prof.Dr.Didar ESER 1991, Page: 66 Jury: Prof.Dr.Didar ESER Prof.Dr. H.Hüseyin GEÇİT Prof.Dr. Temel GENÇTAN In this research the following two faba bean lines: With 75 TA 209 code er major line (having large seed which is 1000 kernel weight 1136 g) and 69 V2 code number minor line (having small sead which is 1000 kernel weight g) were examined. They were taken from Department of Field Crops, Faculty gri culture, Ankara University. The aim of this research was to determine the effect of gamma ray doses on different characters of major and minor faba bean lines in Ml generation, efore the experiment was conducted in 1990. In this research Cobalt 60 d) was used as a physical mutagen and 0, 1, 2, 4, 6, 8 krad doses were applied najor line and 0, 4, 6, 8, 10, 14 krad doses to minor line (Conger at all ). 290 seeds were irradiated in each follow radiation dose in the three Lcations. After radiation 50 seeds were taken from each follow dose and their Lnation ability was determined in the petri dishes. It was found out that 5d doses of radiation had no effect on the germination ability of seeds. ".n the field trial and in both faba bean lines some characters such as.ing height, number of plants at the harvest time, the percentage fartility first pod height were decreased by raised of gamma ray doses, while some % characters such as percentage sterility, the number of pods ahd seed per ;, biological and grain yield per plant were increased, and flowering and st duration was extended in Mi genaration. But the same doses of gamma ray determined not to have any effect on the number of branches per plant, 1 - kernel weight and harvest index. In spite of the fact that in some cters (the number of pods and seeds per plant, biological and grain yield plant and the percentage of sterility and fertility) of minor faba bean linesfound to be very different from each other in applied doses, this difference observed not to be so significant statistically because of the wide range ariation in the same doses for all these characters which are mentioned above. WORDS: Faba bean lines, gamma ray doses, the number of plant at germination. Seedling height, flowering time, plant height, first pot height, harvest time, the percentage sterility and fertility, the number of pods and the number of branches per plants biological yield per plant, the number of seeds per plant, grain yield, harvest index and 1000 kernel weight.