Değişik ekim sıklıkları ve azot dozlarının tririkalede (X triticoseale wittmack) verim ve verim öğeleri üzerine etkileri
The effect of different sowing densities and nitrogen doses on yield and yield components in tritcale (X triticoseale wittmack)
  1. Tez No: 283190
  2. Yazar: GÖKSEL ÜSTÜNALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHİ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma 2008-2009 yetiştirme yılında Namık Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Uygulama ve Deneme Alanında, tesadüf bloklarına bölünmüş parsellar desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada, 6 farklı ekim sıklığı (350 tohum/m², 400 tohum/m², 450 tohum/m², 500 tohum/m², 550 tohum/m², 600 tohum/m²) ve 6 farklı azot dozu (0 kg/da, 6 kg/da, 9 kg/da, 12 kg/da, 15 kg/da, 18 kg/da) uygulamasının Karma-2000 tritikale çeşidinde verim ve verim öğeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Ekim sıklıklıkarındaki artışlar, bitki boyu, başak uzunluğu, başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı ve hasat indeksi ortalamalarında istatistiki anlamda önemli değişimlere neden olmamıştır. Tane verimi 500 tohum/m² ekim sıklığına kadar artmış, bu sıklıktan sonra ise azalmıştır.Azot dozunun 12 kg/da'a kadar artmasıyla bitki boyu, başak uzunluğu, başakçık saysı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, hasat indeksi ve tane veriminde önemli bir şekilde artış olduğu belirlenmiştir.Araştırma sonucunda; Tekirdağ koşullarında en yüksek tritikale tane verimine ulaşmak için optimum ekim sıklığının ve azot dozunun sırasıyla 550 tohum/m² ve 12 kg/da olması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out during 2008-2009 growing year in Namık Kemal University, Agricultural Faculty, Field Crops Department application and research area with randomised split block desing with three replicoturn. In the study, it is aimed at determination of effects of different 6 sowing densities (350 seed/m², 400 seed/m², 450 seed/m², 500 seed/m², 550 seed/m², 600 seed/m²) and 6 nitrogen doses (0 kg/da, 6 kg/da, 9kg/da, 12 kg/da, 15 kg/da, 18 kg/da) applications on yield components in Karma-2000 triticale cultivar.The increases of sowing densities did not cause significant changes in averages of plant height, number of spikelets per spike, number of grains per spike, grain weght per spike and harvest index. Although grain yield increased up to 550 seed/m² sowing density, after that has decreased.The averages of plant height, number of spikelets per spike, number of grains per spike, grain weight per spike, harvest index and grain yield increased up to 12 kg/da nitrogen dose.In the result of study, it said that optimum sowing density and nitrogen dose should be 550 seed/m² and 12 kg/da nitrogen dose for the highest yield in Tekirdağ ecological conditions.