Obez ve obez olmayan hastalardaki karaciğer yağlanmalarının klinik; Biyokimyasal ve histopatolojik bulgularının karşılaştırması
Comparison of biochemical and histopathological findings in obese and non-obese patients with fatty liver disease: A comperative study
- Tez No: 165755
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
19 ÖZET Yağlı karaciğer hastalığı,temelinde insülin direncinin yer aldığı iki aşamalı bir patogenez süreci neticesinde oluşmaktadır. Bu hastalık klinikte en çok obezite, diyabetes mellitus ve hiperlipdemi gibi metabolik bozukluklara birlikte bulunmaktadır. Bu çalışmada obez ve obez olmayan olgulardaki karaciğer yağlanmalarının hastalığın klinik, biyokimyasal, metabolik ve histopatolojik özellikleri bakımından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, iç Hastalıkları ABD-Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda karaciğer yağlanması tanısı ile izlenen 80 hastayı kapsamaktadır. Hastaların 30'u obez, 50 si obez olmayan olgulardan meydana gelmektedir. Obez ve obez olmayan hastaların yaş ortalamaları ve cinsiyet dağılım arasında anlamlı fark bulunmamaktadır. Obez hastalardaki ortalama AST düzeyi(76± 38 U/l) obez olmayan hastalardan (32 ± 8 U/l) anlamlı olarak daha yüksek bulunmşken ALT düzeyleri arasında farklılık (sırasıyla: 77 ± 42 U/l, 82 ± 48 U/l ) saptanmamıştır. Bu hastalrda AST / ALT oranları da anlamlı farklılık göstermemiştir. Hastalar obezite dışındaki diğer metabolik bozukluklar bakımndan karşılaştırıldığında diyabete mellitus ve hiperlipdemi sıklığı bakımından iki grup arasında farklılık görülmemiştir. Karaciğer biyopsi bulgularında sadece steatoz düzeyi iki grup arasında anlamlı farklılık göstermiş ve obezlerde daha ağır steatoz bulguları saptanmışken iltihabi infiltrasyon ve fibrozis bakımından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadığı anlaşılmıştır. Sonuç olarak obezitenin yağlı karaciğer hastalığının klinik, biyokimyasal, metabolik ve hitopatolojik bulguları üzerinde belirleyici bir faktör olmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
20 SUMMARY Fatty liver disease is the result of a two-staged pathogenetic process of which insulin resistance is the key factor. This disease is often accompanied by some metabolic disturbances, such as obesity, diabetes mellitus and hyperlipidemia. The aim of this study is to compare the clinical, biochemical, metabolic and histopathologic features of the fatty liver disease in obese and non-obese people. This study includes 80 patients followed with the diagnosis of fatty liver in Gastroenterology Department of Internal Medicine Clinic in Cerrahpaşa Faculty of Medicine. Thirty of them were obese, while 50 patients were non-obese. There is no statistically significant difference between obese and non-obese patients in mean age and gender distribution. The mean AST level in obese patients (76+38 U/l) has been found significantly higher than that of non-obese patients (32+8 U/l), whereas no difference was detected between ALT levels (77±42 U/l and 82+48 U/l, respectively). There has been no significant difference between AST/ALT ratio of these patients. When compared for metabolic disturbances other than obesity, the 2 groups did not present a significant difference in the frequency of diabetes mellitus and hyperlipidemia. As for the histopathological findings of liver biopsies, the only finding that had a significant difference was the level of steatosis with a higher level of steatosis in obese patients, however no significant difference was found in inflamatory cell infiltration and fibrozis between 2 groups. It was concluded that obesity does not have a significant effect on the clinical, biochemical, metabolic and histopathological findings of fatty liver disease.