Toplumumuzun farklı kesimlerinde herpes simpleks virüs tip-1 ve tip-2 seroprevalansı
Seroprevalence of herpes simplex virus type 1 and type 2 in different populations in Turkey
  1. Tez No: 165756
  2. Yazar: NESLİHAN DOLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERVER SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET TOPLUMUMUZUN FARKLI KESİMLERİNDE HERPES SİMPLEKS VİRÜS TİP-1 VE TİP-2 SEROPREVALANSI Genital herpes son 30 yıldır dünyada belirgin bir artış göstermiştir. HSV-2 ve daha seyrek olarak HSV-1 genital herpese neden olmaktadır. HSV-2'ye ilişkin seroprevalans çalışmaları ABD'de toplumun yaklaşık % 20'sinde, Avrupa'nın farklı toplumlarında % 7-28 oranında ve Afrika'nın seçilmiş ülkelerinde % 20-40 pozitiflik göstermektedir. ABD'de HSV-2'ye karşı en yüksek prevalans fahişeler (% 75) ve erkek homoseksüellerde (% 83) bulunmuştur. Ancak ülkemizde bu konuya gerekli önem verilmediği gibi, HSV-2 sıklığı hakkında da herhangi bir epidemiyolojik araştırma yapılmamıştır. Ülkemizdeki HSV-1 ve HSV-2 sıklığını belirlemek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Toplumun çeşitli bireylerinde HSV seroprevalansı saptanması amacıyla aşağıdaki gruplar oluşturulmuştur: Cinsel açıdan aktif nüfus :726 Kan vericiler: 200 Gebeler :300 Kondilomalı hastalar :1 10 Fuhuş sektöründe çalışan kadınlar : 483 Otel çalışanları :264 Tüm bu gruplarda HSV-2 IgG ve HSV-1 IgG tipi antikorlar bakılması hedeflenmiştir. Çalışmada Anti-HSV-1 glycoprotein Cl ELİSA (IgG) ve Anti-HSV-2 glycoprotein G2 ELİSA (IgG) (EUROIMMUN) kitleri kullanıldı. HSV-1 ve HSV-2 seroprevalansı cinsel açıdan aktif 726 kişide % 85.3 ve % 4.8; 300 gebede % 98 ve % 5; 200 kan vericide % 96 ve % 5.5; 264 otel çalışanında % 97.3 ve % 8.3, kondilomalı 110 hastada % 93.6 ve % 17.3; fuhuş sektöründe çalışan 483 kadında ise % 99 ve % 60 olarak saptanmıştır. HSV-2 ile ilgili elde edilen sonuçlar genel olarak gelişmiş ülkelere ait sonuçlar ile benzerlik taşımaktadır. Bu sonuçlar nedeniyle batı toplumlarında olduğu gibi gerek toplum bilinçlendirilmesi ve gerekse genital herpesli hastalarda uygulanacak baskılama tedavileri ile bulaşıcılığın azaltılması gerektiği düşüncesindeyiz. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY SEROPREVALENCE OF HERPES SIMPLEX VIRUS TYPE 1 AND TYPE 2 IN DIFFERENT POPULATIONS IN TURKEY Herpes simplex virus (HSV) infections are among the most common infectious diseases in humans. The prevalence of herpes simplex virus type 1 (HSV-1) and type 2 varies widely across the world. HSV-2 infection is the primary cause of genital herpes. In spite of the large prevalence and growing incidence of HSV infection (HSV-1 and HSV-2), relatively few data have been published regarding the seroprevalence of herpes simplex infection, while no data exist regarding the Turkish population. We aimed to investigate the prevalence of HSV-1 and HSV-2 in the selected populations in Turkey. The study was conducted involving 2083 serum samples of 726 adults, 300 pregnant women, 200 blood donors, 483 sex workers and 110 patients with genital warts and 264 hotel staff in Turkey. All serum samples were assesed for HSV1 and HSV2 IgG antibodies with a HSV type spesific, enzyme immunosorbent assay (EIA). The prevalence of HSV-2 and HSV-1 antibodies was 4.8% and 85.3% in sexually active adolescents; 5.5% and 96% in blood donors; 5% and 98% in pregnant women, 17.3% and 93.6% in patients with genital warts; 8.3% and 97.3% in hotel staff; 60% and 99% in sex workers. These results confirm a high prevalence of HSV infection than estimated, especially in high risk groups in Turkey. The high prevalence of HSV infection underlines the need for education among these populations.