Akut karın ağrılı hastalarda ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografinin tanısal ve terapotik impakt değeri
  1. Tez No: 165754
  2. Yazar: LEYLA GÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KARAOĞLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışma, akut karın ağrısıyla acil servise başvuran hastalarda, US ve BT'nin tanı ve tedaviye yaptıkları katkıyı değerlendirmek amacıyla planlandı. Ocak 2004- Eylül 2004 tarihleri arasında acil servise akut karın ağrısıyla başvuran 218 hasta çalışma kapsamına alındı. US ve BT için birer hasta bilgi formu oluşturuldu. US, isteyen klinisyenin US öncesi tanısı ve buna yönelik tedavi planı belirlenerek forma işlendi. US sonrasında da yenilenen tam ve tedavi planı forma işlendi. US sonucuna göre sadece 40 hastaya BT yapıldı. BT öncesi ve sonrası da ihtimali tam ve tedavi planı belirlenerek forma işlendi. Bu bilgiler karşılaştırılarak, US ve BT'nin diyagnostik ve terapotik impakt değerleri belirlendi. Ultrasonografi hastaların %48'inde tanıyı, %44.5'inde tedavi planım değiştirdi. İlk başvuruda 218 hastanın 85' inde cerrahi gerektiren bir hastalık düşünülürken US sonrası sadece 55 hastaya cerrahi tedavi uygulandı. US öncesi yatırılarak gözlem düşünülen hastalardan 9'una US sonrası cerrahi girişim yapıldı.. BT'nin diyagnostik ve terapotik impakt değerleri sırasıyla; %25 ve %22.5 idi. BT 40 hastanın 8'inde cerrahi kararım medikale, 1 hastada medikal tedavi kararım cerrahiye çevirdi. US ve BT akut karın ağrılı olgularda, hastaneye yatış sayışım azalta, cerrahi kararının verilmesinde klinisyene yardımcı olur ve cerrahi girişimin zamanında yapılmasını sağlar. Anahtar Kelimeler : akut karın ağrısı, diyagnostik impakt, terapotik impakt, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to evaluate the diagnostic and therapeutic impact of US and CT in patients with acute abdominal pain. 218 patients with acute abdominal pain were included to the study and two forms were prepared. The clinician stated an initial diagnose and treatment plan before US. After US the clinician changed the initial diagnosis or not and revised treatment plans or not. 40 of 218 patients underwent abdominal CT after sonography. The most likely diagnosis and treatment plans were also recorded before and after abdominal CT. The results were evaluated to determine diagnostic and therapeutic impact. Initial treatment plans were surgery in 85 of 218 patients. Following sonography 55 patients were treated surgically. Nine patients whose intended management was medical were treated surgically. The diagnostic impact of US was found %48 and therapeutic impact was %44,5. The diagnostic and therapeutic impact of CT were also evaluated. The diagnostic impact of CT was %25 and the therapeutic impact was %22,5. Following CT, 8 patients that planned for surgery were medically treated and one patient that planned for medical treatment was treated surgically. The use of US and CT reduces hospital admissions, helps deciding surgery and provides more timely surgical intervention in patients with acute abdominal pain. Key words : acute abdominal pain, diagnostic impact, therapeutic impact, Ultrasonography, CT VII