Redüksiyonlu disk deplasmanlarının tedavisinde kullanılan konservatif tedavi yöntemlerinin etkinliklerinin değerlendirilmesi
A comparison between conservative treatments of disc displacement with reduction
- Tez No: 165763
- Danışmanlar: PROF.DR. NECAT TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
7. ÖZET 223Redüksiyonlu disk deplasmanı diskin anteriora veya anteromediale yer değiştirdiği ve kondil hareketi sırasında normal pozisyonuna dönebildiği klinik durumdur. Redüksiyonlu disk deplasmanı şikayeti olan hastalarda ön konumlandırma splinti, stabilizasyon splinti ve bilgilendirme uygun konservatif tedavilerdir. Bu araştırmanın amacı redüksiyonlu disk deplasmanı tedavisinde kullanılan stabilizasyon splinti, ön konumlandırma splinti ve bilgilendirmenin tedavi etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Hastalar 2 yıl boyunca istanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Total Parsiyel Protez Bilimdalı TME Ünitesine başvuran hastalar arasından seçilmiştir. Her tedavi grubunda rastlantısal olarak belirlenen 35 kişi olmak üzere toplam 105 hasta araştırmamıza katılmıştır. Altı ay sonunda 72 hasta kontrollerine devam etmiş ve son kontrole gelmiştir. 20 hasta (17 kadın 5 erkek; yaş ortalaması 27) bilgilendirme grubundan, 32 hasta (29 kadın 3 erkek; yaş ortalaması 27) stabilizasyon splinti grubundan ve 20 hasta (11 kadın 9 erkek; yaş ortalaması 26.5) ön konumlandırma splinti grubundan olmak üzere tedavi öncesi ve sonrasında Temporomandibular Rahatsızlıklar için Araştırma Teşhis Kriterleri'nin (TMR/ATK) anamnez ve muayene formu ile değerlendirilmiştir. Splint grubundaki her hastaya, stabilizasyon splinti veya ön konumlandırma splintlerinden biri Okeson'un önerdiği şekilde 2mm Biocryl plak üzerine şeffaf otopolimerizan akrilik reçine kullanılarak hazırlanmış ve hastalara 6 ay boyunca gece yatarken kullanmaları istenmiştir. Splintler tedavi süresince kontrollerde uyumlandırılmıştır. Bütün hastalar TME'nin anatomisi ve fonksiyonu, tıklamanın ve kilitlenmenin mekanizması, ağrının nedeni ve tedavi alternatifleri hakkında bilgilendirilmiştir. Bilgilendirme grubundaki hastalara buna ek olarak kas ağrılarında sıcak soğuk uygulama ve TME'nin dinlendirilmesi anlatılmış, yatış oturuş ve çalışma pozisyonlarındaki yanlışlıklar konusunda bilgilendirilmiştir. 224Verilerinin değerlendirilmesinde, istatistiksel analizler NSCC 2000 (Mc.Graw Hill) paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY 226A COMPARISON BETWEEN CONSERVATIVE TREATMENTS OF DISC DISPLACEMENT WITH REDUCTION Disc displacement with reduction is a clinical condition in which the disc is anteriorly or anteriomedially dislocated from the condyle and return to the normal position with condylar movement. The anterior repositioning splint, stabilization splint and behavioral theraphy have been described as suitable treatments for patients suffering from disc displacement with reduction. The purpose of this randomized controlled trial was to investigate the effectiveness of treatments of stabilization splint, anterior repositioning splint and behavioral theraphy in patients with disc displacement with reduction. The patients were selected from the patients who referred for treatment of temporomandibular disorders over a period of 2 years to the Department of Prosthodontics, Faculty of Dentistry, University of Istanbul. Randomly assigned, 35 patients for each treatment group 105 patients were joined the study. After 6 month 72 patients continued to controls and recall. 20 patients (17 women and 5 men; mean age 27) in behavioral theraphy group, 32 patients (29 women and 3 men; mean age 27) and 20 patients (1 1 women and 9 men; mean age 26.5) were diagnosed with Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (RDC/TMD). For each patient in splint group, a stabilization splint or an anterior repositioning splint was constructed for the maxillary arch using 2mm Biocryl and clear self curing acrylic resin as described by Okeson. The patiens were asked to wear splints at night for 6 month. The splints were adjusted over the course of the theraphy. The patients in all three groups were informed about the basic anatomy and function of the tempormandibular joint, the mechanisms of clicking and locking, possible cause of pain and treatment modalities for disc displacement with reduction. The patients in behavioral theraphy group were advised to rest the temporomandibular joint as much as possible, to avoid hard and tough food, to use hot and cold to treat their muscle soreness, to avoid fore head position and false working and sleeping positions.