Gliyal tümörlerde faskin ekspresyonunun prognoz ile olan ilişkisi
- Tez No: 165765
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜNHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
DIGITAL DERMATOSKOPIDE FARKLI IMMERSIYON SIVILARININ YAPISAL ANALİZDEKİ ROLÜ ÖZET Dermatoskopi dermal ve epidermal yapıların noninvaziv olarak kolayca incelenmesine olanak sağlayan, feydalı bir yöntemdir. Bu çalışmada, dermatoskopide yaygın olarak kullanılan immersiyon yağı ile daha az tercih edilen ultrason jeli, yapısal parametreleri gösterme ve görüntüdeki hava kabarcığı sayısı açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamına, 17'si erkek 14'ü kadın 31 olgunun toplam 71 adetmelanositik veya melanositik olmayan pigmentli lezyonu alınmıştır. Her lezyon için en az 12 adet digital dermatoskopi görüntüsü alınmıştır. Alman bu görüntülerin 6 tanesi immersiyon yağı ve diğer 6 tanesi ultrason jeli kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen görüntülerin yapısal özellikleri deneyimli bir gözlemci tarafından renk, pigment ağı, globül, vasküler yapı, hava kabarcığı sayısı ve diğer pigmentasyon parametreleri açısmdan skor verilerek değerlendirilmiştir. Lezyonlann tamamından immersiyon yağı veya ultrason jeli ile elde edilmiş görüntülerde, hava kabarcığı ortalama değerleri arasmda ve yapısal komponentlerin değerlendirilmesinde istatistiksel açıdan fark olmadığı saptanmıştır (t=1.09, p=0.2). Melanositik lezyonlarda pigment ağının tanımlanmasında, immersiyon yağının ultrason j eline göre daha uygun olduğu gözlenmiştir (t=0.1, p=0.02). Ultrason jeli mukoza, tırnak yatağı lezyonlarının değerlendirilmesinde tercih edilebilir. Ultrason jeli, pigmentli deri lezyonlarında, ucuz ve kolayca temizlenebilir olmasıyla immersiyon yağma göre iyi bir alternatiftir.
Özet (Çeviri)
ROLE OF DIFFERENT IMMERSION FLUIDS IN EVALUATION OF STRUCTURAL COMPONENTS IN DIGITAL DERMATOSCOPY ABSTRACT Dermatoscopy is a useful noninvasive technique that enables to visualize the character of epidermal and dermal structures. This study includes 71 melanocytic or nonmelanocytic pigmented lesions from 31 patients, 17 males and 14 females, which have been evaluated by digital dermoscopy. A total of 12 photographs were recorded from each of the lesions, either with the immersion oil or ultrasound gel, each being 6 records. The structural components which characterize the dermoscopic visualization includng color, pigment network or other patterns of pigmentation, globules or vascular patterns, and the number of air bubbles have given a score by an experienced observer. There were no statistically significant difference between the ultrasound gel and immersion oil when the mean scores for the number of air bubbles and structural components were compared except for pigment network in melanocytic lesions (t=1.09, p=0.2). Evaluation with immersion oil has given significantly better results than ultrasound gel to detect pigment network (t=0. 1, p=0.02). Ultrasound gel may be an available alternative for evaluation of mucosal or nail bed lesions. Ultrasound gel is preferable to immersion oil in pigmented skin lesions, because it is easy to clean and inexpensive. VI