Tokak 157/37 iki sıralı arpa çeşidi tohumlarına uygulanan farklı gamma dozlarının M1 bitkilerinin bazı özellikleri üzerine etkileri
The Effects of different doses of gamma rays on the some characters of M1 plants of two-rowed barley variety (Tokak 157/37)
- Tez No: 16578
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAL AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
i 1i ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOKAK 157/37 İKİ SIRALI ARPA ÇEŞİDİ TOHUMLARINA UYGULANAN FARKLI GAMMA DOZLARININ Mı BİTKİLERİNİN BAZI ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Ergül ÇOLAK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr.Günal AKBAY 1991, Sayfa:37 Jüri : Prof.Dr. Günal AKBAY Prof.Dr. Nevzat YÜRÜR Doç. Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ Bu araştırma, 1989-1990 yılında A.ü. Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde yapılmıştır. Araştırmanın amacı; Tokak 157/37 iki sıralı arpa çeşidi tohumlarına uygulanan farklı gamma ışını dozlarının, Mı bitkilerinin bazı özelliklerine etkilerini belirlemektir.Bu amaçla; materyal olarak ülkemizde en yaygın olarak üretilen Tokak 157/37 arpa çeşidi kullanılmış, mutagen olarak da Gamma ışınının 10, 20, 30, 40, 50 ve 60 kR'lık dozları uygulanmıştı r. Araştırma sonuçlarına göre; 1. Gamma ışınının değişik dozları, Mı bitkilerinin çıkış oranı, ilk yaprak uzunluğu, fide boyu, kök uzunluğu, bitki boyu, başak boyu, bitkide başak sayısı ve canlılığın devam lılığı özelliklerinde 0.01 düzeyinde önemli farklılıklar oluşturmuştur.IV 2. Mı bitki özelliklerinde görülen farklılıkların tümü olumsuz yönde bulunmuştur. 3. Uygulanan Gamma ışınlarının 40 kR'dan sonraki dozlarında farklılıklar daha da belirgin olmuştur. Bu bulgular, Farklı Gamma ışını dozlarının, araş tırmada ele alınan özellikler üzerindeki etkilerinin de farklı olduğunu göstermektedir. Bu farklılıklardan yarar lanarak Mı bitkilerinde ve erken devrede mutagenlerin etki düzeyleri ile mutasyona uğramış bitkilerin belirlenmesinde kolaylıklar sağlanabileceğini söylemek olasıdır. ANAHTAR KELİMELER: Tokak 157/37 arpa çeşidi, Hordeum vulgare L., Mutasyon Islahı, Mutant Bitki, Gamma ışını, 'doz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT DOSES OF GAMMA RAYS ON THE SOME CHARACTERS OF Ml PLANTS OF TWO-ROWED BARLEY VARIETY (TOKAK 157/37) Ergül ÇOLAK Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof.Dr.Günal AKBAY 1991, Page 3 7 Jury: Prof.Dr.Günal AKBAY Prof. Dr. Nevzat YÜRÜR Assoc. Prof. Dr. G. Yaşar ÇİF'TÇÎ This research was conducted at the University of Ankara, Faculty of Agriculture, Department of Agronomy in 1989-1990. The aim of this research was to determine the effects of various gamma ray doses used as mutagen in barley on Mi plants. With this aim, two-rowed barley variety Tokak 157/37 which has been produced extensively in Turkey, was used as materials and also 10, 20, 30, 40, 50 and 60 kR gamma ray doses treated as mutagen. According to the results of this reseacrh: 1. Various doses of Gamma rays have caused signi ficant differences at the level of 0,01 on the charac teristics of the rates of emmergence/ first leaf length, seedling height, root lenght, plant height, spike height, number of spike per plant and survival at heading-time. 2. All differences observed in Mi plants were in negative direction. 3. Gamma rays treated have caused more significant differences in dases of 40 kR and above.VI This results showed that various gamma ray doses have different effects on the characters observed in this research and by using these differences, it may be very easy to determine mutant plants and the effect levels of mutagen in Mx plants in early stage. KEY WORDS: Tokak 157/37 Two-Rowed Barley variety, Hordeum vulgare L., Mutation Breeding, Mutant plant, Gamma ray, Dose7