Burçak (Vicia ervilia (L.) willd.)'ta ekim sıklığının verim ve verim öğeleri üzerine etkisi
The Effect of sowing rate on yield and yield components of bitter vetch (Vicia ervilia (L.) willd.)
  1. Tez No: 16579
  2. Yazar: BEHÇET KEMAL EV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi Eurçak (Vicia ervilia (L.) Willd.)'ta Ekim Sıklığının Verim ve Verim öğeleri üzerine Etkisi Behçet Kemal EV Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Eitkileri Anabilim Dalı "Danışman : Doç. Dr. Hayrettin EKİZ 1991, Sayfa: 67 Jüri : Doç. Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr. Sadık GENÇKAN Prof e Dr. Ahmet ER AÇ Bu araştırma 1989 yılında Ankara üniversitesi Zi - raat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yü rütülmüştür. Araştırmada seleksiyon ıslah çalışmalarının son kademesine gelmiş bir burçak hattı materyal olarak kullanıl mıştır. Sıra üzeri 3, 6, 9 cm, sıra arası 15, 30, 45 cm o - lan ekim sıklıkları uygulanmış ve elde edilen en yüksek or talama değerler aşağıda verilmiştir: Bitki boyu 36.8 cm olarak 3x45 cm'lik, alt meyve yüksekliği 13.7 cm olarak 3x15 cm*lik, anadal sayısı 3.53Ill adet ile 9x45 cm'lik, yandal sayısı 6.77 adet ile 9x45 cm' lik, bitkide meyve sayısı 63.87 adet olarak 9x45 cm'lik, bitki başına saman verimi 4.73 g ile 9x45 cm'lik, bitki ba şına tohum verimi 6.04 g ile 9x45 cm'lik, meyve boyu 18.05 mm olarak 9x45 cm'lik, meyve eni 4.78 mm olarak 6x15 cm'lik, meyvede tane sayısı 3.10 adet olarak 9x45 cm'lik, metrekare de tane verimi 309.00 g ile 9x15 cm'lik, metrekarede saman verimi 268.33 g ile 6x15 cm'lik, bin tane ağırlığı 45.04 g olarak 3x15 cm'lik ekim sıklıklarından elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Burçak, bitki boyu, alt meyve yüksekli ği, ana dal sayısı, yandal sayısı, bitki de meyve sayısı, bitki başına saman ve rimi, bitki başına tohum verimi, meyve boyu, meyve eni, meyvede tane sayısı, m2 ' deki tane verimi, m2 ' deki saman ve - rimi, 1000 tane ağırlığı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF SOWING RATE ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF BITTER VETCH (Vicia ervilia (L.) Willd.) Behçet Kemal EV Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hayrettin EKİZ 1991, Page: 67 Jury: Assoc. Prof. Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr o Sadık GENÇKAN Prof. Dr. Ahmet ERAÇ This research was carried out at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1989. In this reseaech, the bitter vetch line was used as the material which has reached to the last step of the selection breeding. 3, 6, 9 cm with in the distance, 15, 30, 45 cm row distance were applied and obtained maximum mean values were given as follow: Plant height as 36.8 cm in 3x45 cm, the lowest pod as 13.7 cm in 3x15 cm, main branch number as 3.53 cm in 9x45cm, side branch number as 6.77 in 9x45 cm, pod number per plant as 63.87 in 9x45 cm, straw yield per plant as 4.73 g in 9x45 cm, seed yield per plant as 6.04 g in 9x45 cm, pod length as 18.05 mm in 9x45 cm, pod width as 4.78 mm in 6x15 cm, pod number per plant as 3.10 in 9x45 cm, seed yield 1 m2 as 309.00 g in 9x15 cm, straw yield 1 m2 as 268.33 g in 6x15 cm and thousand seed weight as 45.04 g in 3x15 cm sowing densities. KEY WORDS : Bitter vetch, plant height, the height of the lowest pod, main branch number, side branch number, pod number per plant, straw yield per plant, seed yield per plant, pod length, pod width, seed number per pod, seed yield m2, straw yield m2, thousand seed weight.