Patates-mısır karışık ekiminin patatesin verim ve bazı özelliklerine etkisi
Effect of potato-maize intercropping on yield and some peatures of potato
- Tez No: 16577
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PATATES - MISIR KARIŞIK EKİMİNİN PATATESİN VERİM VE BAZI ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ GÜLSEN YA?MUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Neşet ARSLAN 1 991, Sayfa: Jüri: Prof.Dr. Neşet ARSLAN Prof.Dr. Enver ESENDAL Yard.Doç.Dr. Yavuz EMEKÜER Bu araştırma tek ve karışık ekimin karşılaştırılması ve mısır-patates karışık ekiminde mısırın yapacağı gölgeleme ile toprak ve çevre sıcaklığının biraz düşürülmesi, buna bağlı olarak da yumru veriminin ve yumru kalitesinin yükseltilmesi amacıyla kurulmuştur. Deneme 1990 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak uygulanmış olup, materyal olarak patateste Semena, mısırda ise Mirco çeşidi kullanılmıştır. Parseller 22.68 m2 ayarlanarak, değişik sıra kombinasyonlarında, kontrol parselleri de dahil olmak üzere 9 farklı parsel oluşturulmuştur (Mısır kontrol, patates kontrol yanında aynı sıra üzerinde 1 ocak mısır - 1 ocak patates,iv 1 sıra mısır-1 sıra patates, 2 sıra mısır-1 sıra patates, 1 sıra mısır-2 sıra patates, 2 sıra mısır-2 sıra patates, 6 sıra mısır-6 sıra patetes, 8 sıra mısır-4 sıra patates). Ekimler 7 Mayıs'ta yapılmış, vejetasyon dönemi boyunca tüm bakım işlemleri yerine getirilmiş, hasat-harman işleri Eylül-Ekim aylannda yapılmıştır. Denemede elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile bulunan sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir. 1. Verim: Denemede karışık ve tek ekimden elde edilen yumru verimleri dekardaki bitki sıklığına göre değişmiştir. Yumru verimleri 664.2 - 2000 kg/da arasında olup, en yüksek yumru verimi tek ekim patatesten, en düşük yumru. verimi ise 2 Bira mısır - 1 sıra patatesten alınmıştır. Mısırın tohum verimi ise patateste olduğu gibi dekardaki bitki sıklığına göre farklılık göstermiştir. Mısır verimleri 527.4 - 697.3 kg/da arasında olup, en yüksek tohum verimi tek ekim mısırdan, en düşük tohum verimi ise 6 sıra mısır - 6 sıra patatesten alınmıştır. Mısırın tohum verimi patatese nazaran karışık ekimden daha az etkilenmiştir. 2. Bitki Başına Verim: Patateste ocak başına yumru verimi 297.2-492.6 g arasında olup, ocak başına yumru verimi, aynı sıra üzerinde 1 ocak mısır - 1 ocak patates muamelesi hariç, diğer muamelelerde yüksek olmuştur. Mısırda ise bitki başına tohum verimi 146.4-333.4 g arasında değişmiş ve karışık ekim muamelelerinin hepsinde de bitki başına verim, tek ekime üstünlük göstermiştir. 3. Patatesin Bitki Boyu: Aynı sıra üzerinde 1 ocak mısır - 1 ocak patates muamelesi hariç, patatesin bitki boyu karışık ekimden etkilenmemiştir. 4. Patatesin Kuru Madde ve Nişasta Oranı: Patatesin kuru madde oranı % 15.61-17.71, nişasta oranı ise % 8.64-10.68 arasında değişmiştir. En yüksek kuru madde ve nişasta oranları 6 sıra mısır - 6 sıra patates muamelesin den ve en düşük kuru madde ve nişasta oranları da tek ekim patatesten alınmıştır.5. Bin Dane Ağırlığı: Denemede mısırın bin dane ağırlığı 254.4-315.8 g arasında bulunmuş, en yüksek bin dane ağırlığı 1 sıra mısır-2 sıra patates, en düşük bin dane ağırlığı ise tek ekim mısırdan alınmıştır. Karışık ekim mısırın bin dane ağırlığını artırmıştır. 6. Sap Verimi: Mısırda sap verimleri 1234.3-2329.5 kg/da arasında değişmiş olup, en yüksek sap verimi en fazla bitki sıklığına sahip tek ekim mısırdan, en düşük sap verimi ise en az bitki sıklığına sahip 1 sıra mısır-2 sıra patatesten alınmıştır. 7. LER Değeri: Denemede uygulanan tüm karışık ekim muamelelerinin LER değeri 1 'den büyük çıkmıştır. En yüksek LER değeri 1 sıra mısır-2 sıra patates (1.55), en düşük LER değeri ise aynı sıra üzerinde 1 ocak mısır-1 ocak patateste (1.16) bulunmuştur. 8. Ekonomik Analiz: Yapılan ekonomik analizler sonucu mısırın karışık ekimi tek ekime, patatesin tek ekimi karışık ekime üstünlük sağlamıştır. Karışık ekim muameleleri arasında her iki ürün bakımından da en yüksek toplam gelir (1.778.429 TL) ve net gelir (291.157 TL) 1 sıra mısır-2 sıra patates ekiminden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Karışık ekim, karışık ekim şekilleri (aynı sıra üzerinde ekim, alternatif sıralarda ekim, şeritvari ekim ve alt ekim), patates, mısır, gölgeleme, sıcaklık azaltılması, LER Değeri, dekara verim, yumru verimi, tohum verimi, bitki başına verim (ocak başına verim), bitki boyu, kuru madde oranı, nişasta oranı, bin dane ağırlığı, sap verimi, ekonomik analiz.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT M.ScThesis EFFECT OF POTATO-MAIZE INTERCROPPING ON YIELD AND SOME PEATURES OF POTATO GÜLSEN YA?MUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof.Dr.Neşet ARSLAN 1991, Page: 61 Jury: Prof.Dr. Neşet ARSLAN Prof.Dr. Enver ESENDAL Yard.Doç.Dr. Yavuz EMEKLİER This research was laid out in order to compare sole cropping and inter cropping and increase yield and quality of tuber by decreasing temperature of soil and environment using maize as a shading agent. It was conducted in the Field Crops Department of Faculty of Agriculture, University of Ankara, in the year of 1990. This research was arranged in randomized block design with three replications. As the material Semena variety for potato and Mirco variety for maize were used. 9 different plots including control plots were aranged withVII the area of 22.68 m2 and different row combinations (Maize control, potato con trol, on the same row 1 hill maize-1 hill potato, 1 row maize-1 row potato, 2 rows maize-1 row potato, 1 row maize-2 rows potato, 2 rows maize-2 rows potato, 6 rows maize-6 rows potato, 8 rows maize-4 rows potato) Planting were made on 7 May, during the vegetation period all care works were performed and harvest was done in September-October. The results found by evaluating, datas obtained from the research are given as follows: 1. Yield: Tuber yields obtained from sole and intercropping were changed according to the density of plant per decare. Tuber yield is between 664.2-2000 kg/da. While the highest tuber yield was obtained from sole crop ping of potato, the lowest tuber yield was obtained from 2 rows maize-1 row potato. Grain yields of maize as in the case of potato varied according to den sity of plant per decare. Yield of maize is between 527.4-697.3 kg/da. While the highest grain yield received from sole cropping of maize, the lowest grain yield was received from 6 rows maize-6 rows potato. Grain yield of maize was less affected from intercropping than potato. 2. Yiled per Plant: Tuber yield per hill in potato is between 297.2-492.6 g. Tuber yield per hill in other planting methods expect on the same row 1 hill maize-1 hill potato was high. In maize grain yield per plant was changed be tween 146.4-333.4 g and in all intercropping, yield per plant was higher than sole cropping. 3. Plant Height of Potato: Except on the same row 1 hill maize-1 hill potato, plant height of potato wasn't affected from intercropping.VİIİ 4. Dry Matter and Starch Proportion of Potato: Dry matter proportion and starch proportion ranged between 15.61-17.71 % and 8.64-10.68 % respectively. The highest dry matter and starch proportion were obtained from 6 rows maize-6 rows potato and the lowest dry matter and starch proportion were obtained from sole cropping of potato. 5. 1 000 grain weight: 1 000 grain weight was found between 254.4-31 5.8 g. The highest 1 000 grain weight was received from 1 row maize-2 rows potato and the lowest 1000 grain weight was received from sole cropping of maize. Intercropping increased 1 000 grain weight of maize. 6. Stalk Yield: Stalk yield per unit area of maize changed between 1234.3 - 2329.5 kg/da. The highest stalk yield was obtained from sole cropping of maize had the highest plant density, the lowest stalk yield was obtained from 1 row maize-2 rows potato had the least plant density. 7. LER Value: LER value of all intercropping methods was applied this research was found higher than 1. The highest LER value was found in 1 row maize-2 rows potato (1.55) and the lowest LER value was found on the same row 1 hill maize-1 hill potato (1,16). 8. Economic Analysis: In the result of economic analysis, intercropping of maize was come out more superior than sole cropping, and sole cropping of potato was come out more superior than intercropping. Between intercrop ping methods, the highest total income (1.778.429 TL) and net income (291.157 TL) was obtained frow 1 row maize-2 rows potato. KEY WORDS: Intercropping, methods of intercropping (mixed inter cropping, row intercropping, strip intercropping, relay intercropping), potato, maize, shading, decreasing temperature, LER value, yield per decare, tuber yield, grain yield, yield per plant (tuber yield per hill), plant length, dry matter proportion, starch proportion 1000 grain weight, stalk yield, economic analysis.