Çocuklarda prosessus vajinalisin kapanmasında bazik fibroblast büyüme faktörünün etkisi
The effect of basic fibroblast growth factor in obliteration of processus vaginals children
- Tez No: 165789
- Danışmanlar: PROF.DR. CÜNEYT TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Giriş: Çocuklarda en sık görülen inguinal bölge hastalığı olan kasık fıtığı, prosessus vajinalis (PV)'in açık kalması sonucunda meydana gelir. PV'in nasıl kapandığı ise tam olarak açıklanamamıştır. Amaç: Bu çalışmada, normal gelişimde, dokuların devamlılığında, yara iyileşmesi ve onarımında etkileri olan bazik fibroblastik büyüme faktörü (Basic fibroblast growth factor, bFGF)'nün PV'in kapanmasında etkisi olup olmadığı araştırıldı. Materyal ve Metod: Şubat-Mayıs 2005 tarihleri arasında kasık fıtığı (grup 1, n: 18), inmemiş testis (grup 2, n: 11), nonkomünikan hidrosel (grup 3, n: 8) ve ilk defa laparotomi uygulanan hastalardan (grup 4, n: 14) PV ve periton örnekleri alınarak 4 grup oluşturuldu. Hastaların ortalama yaşı 12.4 ± 7 ay (5 gün- 30 ay) arasında idi. Toplam 51 hastadan 53 adet örnek alınarak formalin ile tespit edilmiş parafin blokları immunohistokimyasal (ÎHK) yöntemle bFGF antikoru ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF BASIC FIBROBLAST GROWTH FACTOR IN OBLITERATION OF PROCESSUS VAGINALIS IN CHILDREN ABSTRACT Background/ Aim: There is not an exact explanation about the mechanism of obliteration of processus vaginalis (PV) in children. Basic fibroblast growth factor (bFGF) has many effects in normal maturation, wound repair, development and differentiation of embrio. The aim of this study was to investigate the effect of bFGF in obliteration of PV in children. Materials and methods: Between February and May 2005, 53 specimens of PV and peritoneum obtained from 51 boys, mean age of 12.4 ± 7.7 months (range 5 days-30 months) who had inguinal hernia (group 1, n:18), undescended testis (group 2, n:ll), noncommunicating hydrocele (group 3, n:8) and any non-inflammatory abdominal disease (group 4, n:14). The specimens were stained immunohistochemically and examined with light microscope in respect of bFGF and fibroblastic activity.