Hipergliseminin öğrenme, araştırıcı davranış ve deri iletkenliğine etkisi
Determination of hyperglycemia, research behaviour and the effect of skin conduction
- Tez No: 165790
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZAN DOLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV HİPERGLÎSEMİNÎN ÖĞRENME, ARAŞTIRICI DAVRANIŞ VE DERİ İLETKENLİĞİNE ETKİSİ ÖZET Diabetes Mellitus'un iç organ ve dokularda hasar meydana getiren kronik bir hastalık olduğu bilinmektedir.Diabetes Mellitus' ta bilişsel fonksiyonlarda bozukluk olduğu gösterilmiştir. Bilişsel fonksiyon bozukluklarının hiperglisemi veya altta yatan diğer metabolik bozukluklardan kaynaklandığı tam olarak gösterilememiştir. Bu çalışmada bilişsel fonksiyon bozuklukluklarının hiperglisemiden kaynaklanıp kaynaklanmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca diabette sinir sistemi fonksiyon bozuklukları da en önemli komplikasyonlardandır. Yine çalışmamızda bu fonksiyon bozukluklarının hiperglisemi ve diabet modeli oluşturularak araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla toplam 64 adet erkek yetişkin Swiss Albino fareyle dört deney grubu (Kontrol grubu, n=20; STZ grubu, 60 mg/kg, n=10; Glukoz grubu 1 gr/kg, n=14; etanol grubu 3 gr/kg, n=20) oluşturulmuştur. Öğrenme ve yer bulma becerisi Morris Su Tankında, araştırıcı davranış Hole Board' da deliklere baş sokma sayılarıkaydedilerek değerlendirilmiştir. Periferik sinir hasan hakkında bilgi sahibi olmak için EDA parametrelerinden SCL değerleri kaydedilmiştir. Glukoz.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF HYPERGLYCEMIA, RESEARCH BEHAVIOUR AND THE EFFECT OF SKIN CONDUCTION SUMMARY It is known that Diabetes Mellitus is a chronic disease which causes damages of inner organs and tissue. It is shown that Diabetes Mellitus is a defeat of mutual functions. It could not be proven exactly that mutual function defeats are due to hyperglycemia or other metabolic defeats. This study aims to research whether mutual function defeats are due to hyperglycemia or not. Besides this, one of the most important complications encountered with diabetic is function defeats of the neural system. Here again our study shall research these function defeats by constituting hyperglycemia and diabetes models. Serving this purpose, four test groups of total 64 male mature Swiss Albino mice (control group, n=20; STZ group, 60mg/kg, n=10; glucose group 1 gr/kg, n=14; ethanol group 3 gr/kg, n=20) have been created. Their ability concerning learning and orientation has been evaluated in the Morris Water Tank, their research behaviour has been evaluated by counting the amount of heads put through the Hole Board. In order to get information on the peripheric neural defeat, the SCL values of the EDA parameters have been recorded. The increase of blood glucose after glucose and STZ injections have been evaluated to be statistically valuable (p>0.05). The blood glucose measured after ethanol injections have been evaluated not to be statistically valuable.