Batı Karadeniz bölgesi Sarıçam (Pinus sylvestris L.) tohum meşcerelerinde populasyonlar arası farklılıklar
The differences among populations in scots pine (Pinus silvestris L.) seed stands of western Black Sea region
- Tez No: 165800
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
BATI KARADENİZ BÖLGESİ SARIÇAM (Pinus sylvestris L.) TOHUM MEŞCERELERİNDE POPTJLASYONLAR ARASI FARKLILIKLAR (Yüksek Lisans Tezi) Hakan ŞEVİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Sarıcam (Pinus sylvestris L.)'ın L ıslah zonundaki tescili yapılan bazı tohum meşcereleri arasındaki farklılıkların, morfolojik karakterler yardımıyla belirlenmesidir. Bu amaçla, bu ıslah zonundaki 9 adet tohum meşceresine ait tohum, fidecik ve fidanlar üzerinde ölçüm ve gözlemler yapılarak 18 morfolojik karakter belirlenmiştir. Elde edilen veriler varyans analizi, cluster analizi ve penrose analizi yardımıyla değerlendirilerek hem tohum meşcerelerinin yakınlık ve uzaklıklarının belirlenmesi hem de aynı verilere uygulanan farklı analiz yöntemlerinin sonuçları irdelenmiştir. Çalışma sonucunda; aynı verilere uygulanan farklı istatistik analizlerinin bazen birbirini desteklediği, bazen de birbirleriyle çelişki gösterdiği tespit edilmiştir. Ouster analizine göre en farklı tohum meşceresinin Akyazı- Dokurcun tohum meşceresi olduğu belirlenmiştir. Birbirine en uzak tohum meşcerelerinin ise penrose analizine göre Akyazı-Dokurcun ile Beypazarı- Eğriova tohum meşcereleri oldukları tespit edilmiştir.II Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi : 502.01.02 : Sarıçam, Morfolojik karakterler, Tohum meşceresi :60 : Yrd. Doç. Dr. Sezgin AYAN
Özet (Çeviri)
III THE DIFFERENCES AMONG POPULATIONS IN SCOTS PINE (Pinus süvestris L.) SEED STANDS OF WESTERN BLACK SEA REGION (M.Sc Thesis) Hakan ŞEVİK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT The aim of this study was determine the differences among some of the the registered seed stands in the l'st breeding zone by means of the morphological characters. 18 morphological characters were designated by measuring and observing on seed, seedling and sampling concerning to the 9 seed stands in the l'st breeding zone. The obtained data was analysed by variance, cluster and penrose analys. In this way, both the determination of the closeness and remoteness among the seed stands and the investigation of the results of the different analysis methods applied to the same data were evaluated. In conclusion, It was determined that the different analysis methods applied to the same data were supported to each other sometimes. Sometimes, the different methods were in conradiction with the others and this caused inconsistency. In respect of the cluster analysis, Akyaza-Dokurcun seed stand was determined as the most different seed stand in the studied stands. The most remote seed stands were determined as Akyazi-Dokurcun and Beypazarı-Eğriova according to the penrose analysis.IV Science code Key Words Page number Thesis Advisor : 502.01.02 : Scots pine, Morphologic character, seed stand :60 : Asist Prof. Sezgin AYAN