Değişken sınır şartlarında gözenekli metallerin soğuma eğrilerinin analatik yaklaşımla elde edilemesi
Analytical approach to the cooling curves of porous metals with variable boundary conditions
- Tez No: 165801
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İİİ DEĞİŞKEN SINIR ŞARTLARINDA GÖZENEKLİ METALLERİN SOĞUMA EĞRİLERİNİN ANALİTİK YAKLAŞIMLA ELDE EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İLKER KARAARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Su verme işlemi, metallerin aşınma dayanımını artırmak amacı ile yapılır. Bu işlemde, metaller erime sıcaklıklarının altındaki yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılır ve su banyosu içerisinde hızlı bir şekilde soğutulur. Hızlı soğutma sonucunda, metallerde sert bir iç yapı elde edilir. Bu çalışmada, Toz Metalürjisi (T/M) ile üretilmiş gözenekli saf alüminyum, saf demir ve karbon çelik (% 0,5 ?) silindirlerin su ile soğutulması işlemi incelenmiştir. % 20, % 15, % 10 ve % 5 gözenekli silindirlerin farklı noktaları için sıcaklığın zamanla değişimini veren soğuma eğrileri, değişken sınır şartlarında analitik yöntem kullanılarak elde edilmiştir. Silindirler içerisindeki sıcaklık dağılımı silindirik koordinatlarda, süreksiz şartlarda iki boyutlu ısı iletim denklemi kullanılarak hesaplanmıştır. Isı iletim ve ısı aktaran katsayıları için literatürde verilen ampirik denklemler kullanılmıştır. Analitik yaklaşımda, gözenek geometrileri, dağılımları ve gözeneklerde oluşabilecek farklı ısı aktaran mekanizmaları dikkate alınmamıştır. Çalışmada, hesaplamalar FORTRAN programı kullanılarak yapılmıştır. Bilim Kodu : 1005 Anahtar Kelimeler : Gözenekli T/M metalleri, soğuma eğrileri, analitik yöntem Sayfa Adedi : 92 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
IV ANALYTICAL APPROACH TO THE COOLING CURVES OF POROUS METALS WITH VARIABLE BOUNDARY CONDITIONS (M.ScThesis) İLKER KARAARSLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Quenching process is a heat treatment that increases the depreciation strength of metals. At the beginning of this process, metals are heated high temperatures under their melting points. Then, metals are cooled rapidly from high temperatures. Generally water is used for quenching process. This is the related to the ability of metals to harden. In this study, Powder Metallurgy (P/M) of porous pure aluminum, pure iron, carbon steel ( % 0,5 Q cylinders are obtained using the quenching and water is used as the quenchant. An analytical approach is developed to obtain the cooling curves of porous metals for the quenching process. Examples of the cooling curves are given % 20, % 15, % 10 and % 5 porosities with variable boundary conditions. An analytical solution is obtained using the unsteady heat conduction equation for two-dimensional form in cylindrical coordinates. The thermal conductivity and the heat transfer coefficients are calculated using the empirical correlations given in the literature. Effect of pore geometries and distributions are not considered. All calculations are done by FORTRAN. Science Code : 1005 Key Words : Porous P/M metals, cooling curves, analytical method Page Number : 92 Adviser : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER