Yapay sinir ağları kullanılarak kısa dönem yük tahmini
Short term load frocasting using artificial neural network
  1. Tez No: 165811
  2. Yazar: ERHAN KARABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ill YAPAY SINIR AĞLARI KULLANARAK KISA DÖNEM YÜK TAHMİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Erhan KARABAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu tezde, kısa dönem yük tahmini uygulaması için güncel bir teknik olan yapay sinir ağları önerildi. Planlamacının bilgisi ve tecrübesi kullanılarak yapılan yük tahminlerine göre çok daha başarılı olan, geri yayılım algoritması kullanan bir yapay sinir ağı modeli seçildi. Yükü etkileyen faktörler olarak zaman, sıcaklık, nem, rüzgar ve geçmiş günlerden gelen elektrik yük verileri temel alındı. Son olarak, seçilen yapay sinir ağı örnek veriler kullanılarak denendi ve sonuçlar karşılaştırıldı. Bu çalışma kapsamında tasarlanan yapay sinir ağı modeli için bir MATLAB kodu ve bir Java programı yazılmış, programlar geçmiş veriler ile çalıştırılmış ve elde edilen sonuçlar gerçek yük verileri ile karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Yük Tahmini, Yapay Sinir Ağları, Sayfa Adedi : 85 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sezai DİNÇER
Özet (Çeviri)
IV SHORT TERM LOAD FROCASTING USING ARTIFICIAL NEURAL NETWORK (M.Sc. Thesis) Erhan KARABAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ May 2005 ABSTRACT In this study, an approach in short term load forecasting is proposed by using artificial neural network architecture. For forecasting the electricity load more efficient and prosperous, artificial neural network model is chosen. This method is more accurate then the forecaster knowledge and experience based forecasting methods. In this thesis, a multilayer feed-forward neural network based short term load forecasting method chosen. It is known that electricity load depends on many factors such as time, temperature, humidity and wind. In this work there is a MATLAB code and a JAVA based computer program written for prediction of the load. The network is trained by using historical data and results are compared with actual load values. Science Code : Key Words : Short term Load Forecasting, Artificial Neural Networks Page Number: 85 Adviser : Prof. Dr. Sezai DİNÇER