Yakıt hücrelerinde kullanılmak üzere polisitiren bazlı membran sentezi
Polystyrene based membrane synthesis for polymer electrode membrane fuel cell
  1. Tez No: 165812
  2. Yazar: ÜMMÜHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN AR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
YAKIT HÜCRELERİNDE KULLANILMAK ÜZERE POLİSİTİREN BAZLI MEMBRAN SENTEZİ (Yüksek Lisans Tezî) Ummühan Aktaş GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Polimer elektrolit membran yakıt hücresi (PEMYH) elektrik üretmek amacıyla kullanılır. Yakıt hücreleri, temiz, çevreye zarar vermeyen ve yüksek verime sahip enerji dönüşüm teknolojileridir. Polimer elektrolit membran yakıt hücresinde, membran indirgenme ve yükseltgenme tepkimesini ayırır. Membran, anot ile katot arasında bir gaz bariyeri oluşturarak reaksiyonun her yerde gerçekleşmesini ve hidrojenin iyon haline dönüşmesiyle oluşan protonların anottan katota doğru içinden geçmesini sağlar. Membran içinden geçemeyen elektron ise bir motor ya da elektrik taşıyıcısı yardımıyla anottan katota giderken elektrik akımını açığa çıkarır. Bu çalışmada homojen, esnek, proton iletkenliği yüksek membran elde etmek amacıyla geleneksel membranlardan (Nafîon) daha ucuz ve kolay temin edilebilmesi ve yüksek sıcaklığa dayanması nedeniyle polisitirenden membranlar elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada polisitirenden sülfonasyon, kurutma ve şekillendirme metoduyla membranlar elde edilip, karakterizasyonları yapılarak özellikleri incelenmiştir. Yakıt hücreleri veriminin daha daIV artırılması ve maliyetinin düşürülmesiyle gelecekte çok önemli kullanım alanına ve özellikle otomotiv sektöründe büyük bir paya sahip olacaktır. Bilim Kodu : 948 Anahtar Kelimeler : PEMYH, Membran sentezi, polisitiren bazlı membranlar Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İrfan Ar
Özet (Çeviri)
POLYSTYRENE BASED MEMBRANE SYNTHESIS FOR POLYMER ELECTRODE MEMBRANE FUEL CELL (M.Sc. Thesis) Ümmühan Aktaş GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF NATURAL SCIENCES July 2005 ABSTRACT Polymer Electrolite Membrane Fuel Cells (PEM) are used to produced electricity. Fuel cells are clean, environment friendly energy conversion technologies with a high efficiency. In a polymer electrolyte membrane fuel cell, membrane separates reduction and oxidation reactions. Membrane provides the reaction to occur uniformly throughout the cell by forming a gas barrier between the anode and cathode and also serves the transportation of protons which form as a result of the decomposition of hydrogen in the anode, from anode to cathode through it. Electrones which are not pass through the membrane, flow through an external path with the aid of an electrical carrier or a motor and create the electrical current when they travel from anode to cathode. In this study, it has been tried to synthesis flexible, homogeneous membranes having high proton conductivity by using polystyrene due to its lower price, more easily availability and ability to withstand the higher temperatures than the customary (Naflon)VI membranes. In this study, membranes produced from the polystyrene by sulfonation, drying and molding methods, and also their properties were investigated by makig characterization analysis. It is expected that fuel cells will have a very wide application areas and will have a very big share especially in automobile industry when to increase their efficiency and decrease their cost objectives are realized. Science Code : 948 Key words : PEMYH, Membrane synthesis,polystyrene based membranes Page Number : 95 Adviser : Doç. Dr. İrfan Ar