Tedarikçi seçiminde analitik şebeke projesi: Bir uygulama
Analytic network process in supplier selection: An application
  1. Tez No: 165810
  2. Yazar: DİDEM GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
TEDARİKÇİ SEÇİMİNDE ANALİTİK ŞEBEKE PROSESİ: BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Didem GÜRPINAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Malzemenin tedarik edilmesinden, ürünün teslimatına kadar dayanan ürün gerçekleştirme süreci içerisindeki faaliyetlerin başlangıç noktası sayılan tedarikçi seçimi, günümüz rekabet şartlarında başarılı olmak isteyen şirketler için kritik bir faktör olarak ele alınıp değerlendirilmektedir. Bu tez kapsamında tedarikçi seçimi çok kriterli bir karar problemi olarak ele alınmıştır. Tedarikçi seçim kriterlerinin birbirleri arasındaki ilişkinin bir geri bildirim sistematiği içerisinde değerlendirilmesi nedeniyle tedarikçi seçiminde Analitik Şebeke Prosesi (AŞP) kullanılmasına yönelik bir model geliştirilmiştir. Önerilen model, elektronik alanında faaliyet gösteren bir firmada uygulanmıştır. Bilim Kodu : 605.02.00 Anahtar Kelimeler : Tedarikçi seçimi, Analitik Şebeke Prosesi Sayfa Adedi : 122 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çevriye GENCER
Özet (Çeviri)
11 ANALYTIC NETWORK PROCESS IN SUPPLIER SELECTION: AN APPLICATION (M.Sc. Thesis) Didem GÜRPINAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Supplier selection, which is the first step of the activities in the product realization process starting from the purchasing of material till to the end of delivering the products, is evaluated as a critical factor for the companies desiring to be sucessful in nowadays competition conditions. With the scope of this thesis, supplier selection was considered as a multi criteria decision problem. A model aiming the usage of analytic network process (ANP) in supplier selection is developed owning to the evaluation of the relations between supplier selection criterias in a feedback systematic. The proposed model is implemented in a company of electronic. Science Code : 605.02.00 Key Words : Supplier Selection, Analytic Network Process Page Number: 122 Adviser : Assoc. Prof. Çevriye GENCER