Elastomerik malzemelerin dinamik karakteristiklerinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimental investigations of the dynamic properties of the elastomeric materials
  1. Tez No: 165813
  2. Yazar: GÖKÇE KOLUKISA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ill ELASTOMERIK MALZEMELERİN DİNAMİK KARAKTERİSTİKLERİNİN DENEYSEL OLARAK BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Gökçe KOLUKISA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Elastomer sönümleyiciler, basit ve kompakt yapılan, yağ ile asitlere olan dayanımı, yaylanma ve titreşim sönümleme kabiliyetlerinden dolayı son zamanlarda birçok uygulamada tercih edilir olmuştur. Dinamik özellikleri ise kullanım alanıyla karşılaştırıldığında halen yeterince bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı elastomerlerin dinamik özelliklerini, hazırlanan test düzeneğinde deneysel olarak incelemektir. Yapılan bu çalışma ile titreşim frekansı, ivme, ön yükleme sonucu oluşan numune üzerindeki yerdeğiştirme, numune geometrisi gibi değişkenlerin, elastomerik malzemenin dinamik özelliklerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Tezde daha önce yapılan çalışmalar, dinamik özelliklerin araştırılmasında kullanılan test metotları, test düzeneği ve numuneler tanıtılmıştır. Zorlamalı titreşim metodu ile elastomerlerin sönümleme ve rijitlik değerleri ayrıca iletkenlikleri ölçülmüş, ivme bilgileri gibi test verilerinin alınabilmesi için bir aparat geliştirilmiştir. Bilim Kodu :903 Anahtar Kelimeler :Elastomer, test metotları, dinamik özellik, Sayfa Adedi :84 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Nizami AKTÜRK
Özet (Çeviri)
IV EXPERIMENTAL INVESTIGATIONS OF THE DYNAMIC PROPERTIES OF THE ELASTOMERIC MATERIALS (M.Sc. Thesis) Gökçe KOLUKISA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In many applications nowadays, elastomeric dampers are prefered for their simple and compact forms, for their resistance to oil and acid and for their stiffness and damping capabilities. But their dynamic properties are not known well enough as compared with their applications. The aim of this thesis is to examine dynamic properties of elastomeric materials experimentaly at the prepare test rig. With this study, how vibration frequency, acceleration, the displacements, appeared on the sample after loading, variables as geometry of the sample effect the dynamic behaviours the elastomeric material are examined. At the thesis, previous works, the test methods, used to investigate the dynamic properties, test rig are introduced. With the forced vibration method, damping and the stiffness values, and transmissiablity of the elastomers are measured, and test rig is designed and manufactured to get a data for acceleration values. Science Code Key Words Page Number Adviser 903 Elastomer, test methods, dynamic properties 84 Assoc. Prof.Dr.NizamiAKTÜRK