Hisseli alanlarda yapılan ıslah imar planlarının kentsel çevreye etkisi: Yeni Etlik ilave ıslah imar planı örneği
The effect of the upgrade reconstruction plans made in shared areas to cty environment: The sample paln of new Etlik additonal upgrade reconstruction
  1. Tez No: 165821
  2. Yazar: ÖZGÜR AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İİİ HİSSELİ ALANLARDA YAPILAN ISLAH İMAR PLANLARININ KENTSEL ÇEVREYE ETKİSİ: YENİ ETLİK İLAVE ISLAH İMAR PLANI ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Özgür AKYÜZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2005 ÖZET Bu projede hisseli alanlarda yapılan imar planlarının kentsel çevreye etkisi incelendi ve örnek bir alanda uygulama eleştirildi. Bu çalışma giriş bölümü ile birlikte altı bolümden oluşmaktadır. Birinci bolümde tezin amacı, ana hipotezi, alt hipotezleri ve yöntemi açıklanmaktadır. İkinci bolümde imar affi, gecekondu ve rant tanımlarıyla birlikte geçirdikleri değişim süreçleri kalkınma planlan öncesi ve sonrası olarak iki başlık altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise gecekonduya ilişkin yasal düzenlemelerden bahsedilerek çıkarılmış belli başlı yasalar irdelenmiş, çözüm amacıyla geliştirilen planlama önlemlerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ıslah imar planlarının tarihçesi verilmiş, ilişkileri irdelenmiş, faydalarından bahsedilmiştir. Hisseli parsellerin oluşum süreci açıklanmış. Nedenleri sonuçları irdelenmiştir. Beşinci bölümde örnek alan olarak belirlenen Keçiören Etlik İlave Islah İmarIV Planı yerleşimi tanımlanarak, ıslah imar planı öncesi ve sonrası gelişimi, planlama sonrası çıkan soranlar incelenmiştir. Altıncı sonuç ve öneriler bölümünde ise, tezin tümüne ait genel sonuçlar ile Etlik İlave Islah İmar Planına ilişkin sonuçlar ve önerilere yer verilmektedir. Bilim Kodu : 805 Anahtar Kelimeler : Plan, İmar, Islah, Rant Sayfa Adedi : 85 Tez Yöneticisi : Öğr. Gör. Dr. Demet EROL
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE UPGRADE RECONSTRUCTION PLANS MADE IN SHARED AREAS TO CITY ENVIRONMENT: THE SAMPLE PLAN OF NEW ETLİK ADDITONAL UPGRADE RECONSTRUCTION (M.Sc. Thesis) Özgür AKYÜZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2005 ABSTRACT In this project, the effect of the reconstruction plans which are made at shared areas, to the urban environment, has been investigated and a practice on a sample area has been critized. This study consists of six parts. In the first part the aim of the thesis, main hypothesis inferior hypothesis and it's method has been explained. In the second part, with the definition of amnesty byclaw,squatter and unearned income, their process of changing have been investigated under two headline before and after the improvement plans. Also in the third part, concerning about the problem of squatter, laws which are in force have been examined and it is mentioned about the planning measures, is improved as aim of the solution. In the fourth part, historical account of improvement upgrade plans have been given, examined their connection and mentioned about it's beneficts. The formation progress of shared areas have been explained and examined their reasons and conclutions.VI In the fifth part, The plan of Etlik addition upgade reconstruction area, which is chosen as practice area, defining it's settlement, progress of before and after the upgrade reconstruction plans and the problems which happen after planning have been examined. Finally in the sixth part, general conclusions of the whole study and the conclusions and suggestions concerning to Etlik addition upgrade improvement results have been mentioned. Science Code Key Words Number of Pages Thesis Advisor 805 Plan, Reconstruction, Improvement, Unearned income 85 Öğr. Gör. Dr. Demet EROL