Kentiçi trafik düzenlemesinde akıllı sistemler üzerine bir araştırma
İntelligent systems in city traffic organisation
  1. Tez No: 165820
  2. Yazar: ZUHURİ ATİLLA ATAALP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
i KENTİÇİ TRAFİK DÜZENLEMESİNDE AKILLI SİSTEMLER (Yüksek Lisans Tezi) Zuhuri Atilla ATAALP GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2004 ÖZET Bu çalışmada trafik kazalarının başlıca nedenleri incelenerek, trafik kazalarının önlenmesinde ve kentiçi trafik düzenlemesinde akıllı sistemler vasıtasıyla kullanılabilecek teknikler anlatılmıştır. Akıllı sistemler, bilgisayarların bir insan gibi öğrenme ve olaylara karşı hazırlıklı davranma özelliklerinden yararlanılarak geliştirilmiştir. Temelde yapay zeka teknikleri olarak adlandırılırlar ve günümüzde bulanık mantık, yapay sinir ağlan ve genetik algoritma yöntemleri olarak bir çok alanda kullanılmaktadır. Çalışmada trafik kontrolünde bu tekniklerin nerede ve nasıl uygulandığına ilişkin bir sınıflandırma yapılmıştır. Bilim Kodu: 702 Anahtar Kelimeler : Trafik Kazası, Yapay Zeka, Uzman Sistemler, Bulanık Mantık, Genetik Algoritma Sayfa Adedi: 103 Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Nevin ŞANLIER
Özet (Çeviri)
INTELLIGENT SYSTEMS IN CITY TRAFFIC ORGANISATION Zuhuri Atilla ATAALP (M.Sc. Thesis) GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DESEMBER 2004 ABSTRACT In this study, by examining the main reasons of the traffic accidents, techniques which could be implemented via the expert systems to prevent the traffic accidents and organize the urban traffic, have been surveyed. The expert systems attempt to utilize the skills, knowledge, and decision evaluation processes of human experts which are also named as artificial intelligence technics in parallel with rapid development in computer technology. They are being used in many areas as Fuzzy Logic, Artificial Nerve Nets and Genetic Logorithms. It is also classified as to where and how these technics are applied in traffic control. Science Code : 702 Key Words : Traffic accident Artificial Intelligence, Expert Systems, Fuzzy Logic, Genetic Algorithms Page Number : 103 Adviser : Assist Doç. Dr. Nevin ŞANLIER