Kokpit otomasyonunun uçuş güvenliğine etkileri ve insan merkezli otomasyon tasarımı
The impact of automation on flight safety and human centered automation desing
  1. Tez No: 165822
  2. Yazar: CENGİZ YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İİİ KOKPİT OTOMASYONUNUN UÇUŞ GÜVENLİĞİNE ETKİLERİ VE İNSAN MERKEZLİ OTOMASYON TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Cengiz YOLDAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Otomatik uçuş kontrol sistemleri, uçak kokpitinde insan hatasını azaltmak amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. Bunun sebebi, bir çok havacılık kazalarının, bazı yazarlara göre %70'den fazla, insan faktöründen kaynaklanmasıdır. Uçuş hassasiyeti ve maliyetler açısından otomasyonun geliştirilmesi ve havacılığa sunulması başardı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Dahası, bu teknolojiler uçuş güvenliğini kayda değer bir şekilde arttırmıştır. Gerçekte otomatik sistemlerin kullanılmasının tek taraflı olarak insan hatalarım azaltmadığı yönünde bulgular mevcuttur. Kokpitte otomasyonun varlığı, bir grup hataları azaltırken, yeni tip hataların doğmasına sebep olmuştur. Mod karmaşası, otomasyon davranışını algılayamama, manuel melekelerin kaybedilmesi ve daha bir çok otomasyon hatası, insan-makine etkileşimindeki sorunların sonucudur. Literatür incelemesi, anketten elde edilen istatistiki bilgiler ve deney sonucu oluşan verilerin ışığında bu çalışmada“insan merkezli”yaklaşım uygun çözüm önerisi olarak sunulmaktadır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Ergonomi, İnsan-makine, Uçak, Kokpit, Otomasyon, Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
IV THE IMPACT OF COCKPIT AUTOMATION ON FLIGHT SAFETY AND HUMAN CENTERED AUTOMATION DESIGN (M.Sc. Thesis) Cengiz YOLDAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDSNCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT Automated flight deck systems have been introduced into the aircraft cockpit with the explicit goal of reducing human error. This is due to the fact that many aviation accidents, more than 70 % according to some authors, can be attributed to human factor. The development and introduction of automation has been successful in terms of improving the precision and economy of flight operations. Furthermore these technologies have increased flight safety considerably. In fact there is some evidence to suggest that the introduction of automated systems does not unilaterally lead to a reduction in human error. Presence of automation in the cockpit might reduce one class of errors, but at the same time there is the possibility of making new kinds of errors. Mode confusion, failure to understand automation behavior, loss of manual flying skills and more automation problems are the outcome of breakdowns in human- machine interaction. Based on the literature review, statistical data obtained from a survey and empirical data from an experiment, human centered approach is suggested as the final solution for modern flight deck systems. Science Code : 919 Key Words : Ergonomics, Human-machine, Aircraft, Cockpit, Automation Page Number: 113 Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURT