DUA Tepe ve çevresi florası (Polatlı-Ankara)
Flora of the DUA Tepe and its around (Polatlı-Ankara)
  1. Tez No: 165827
  2. Yazar: SEHER KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
DUA TEPE ve ÇEVRESİ (POLATLI-ANKARA) FLORASI (Yüksek Lisans Tezi) Seher KARAMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Araştırma alanı, Ankara ili sınırları içinde yer alan Polatlı - Dua Tepe ve çevresidir. Dua Tepe ve çevresinden toplanan 825 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 49 familyaya ait 209 cins ve tür ve tür altı seviyede 338 takson tespit edilmiştir. Bir takson (Marrubium x) yeni hibrittir. Tür ve tür altı seviyede 10 takson B4 karesi için yeni kayıttır. 51 takson endemik olup endemizm oranı %15,1 'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir: İran-Turan elementleri 95 (%27,94), Akdeniz elementleri 26 (%7,65), Avrupa-Sibirya elementleri 8 (%2,35) ve geniş yayılışlar ile fitocoğrafik bölgesine karar verilemeyenler ise 211 (%62,06)'dir. Bilim Kodu : 401.03.04 Anahtar Kelimeler : Flora, Dua Tepe, Polatlı, Ankara Sayfa Adeti : 113 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zeki AYTAÇ
Özet (Çeviri)
İİ FLORA OF THE DUA TEPE AND IT'S AROUND (POLATLI-ANKARA) (Master Thesis) Seher KARAMAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Dua Tepe - Polatlı (Ankara) and its around is siteated in inner Anatolia. After the determination of collected 825 plant specimens, we got to result find, that the flora is composed of 49 families, 209 genera and 338 taxa which are specific and infraspecific rank. One taxa (Marmbium x) is new hybrite. 10 specific and infraspecific taxa are new records for B4 square. The 51 taxa are endemic to Turkey (15,1%). Phytogeographical elements of the area are as follows: Irano- Turanian 95 (27,94 %), Mediterranean 26 (7,65 %), Euro-Siberian 8 (2,35 %), and the others wide spreaded and phytogeographical region are unidentified 211 (62,06 %). Science Code : 401.03.04 Key Words : Flora, Dua Tepe, Polatlı, Ankara Page Number: 113 Adviser : Prof. Dr. Zeki AYTAÇ