Kappa katsayısı üzerine bir uygulama
An application about Kappa coefficient
  1. Tez No: 165826
  2. Yazar: ASİLA KOÇAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. JALE BALIBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
KAPPA KATSAYISI ÜZERİNE BİR UYGULAMA ( Yüksek Lisans Tezi ) Asila KOÇAK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Kappa katsayısı, özellikle verilerin görsel değerlendirmeye dayalı olarak elde edildiği durumlarda, birbirinden bağımsız olarak, aynı durumu, aynı zamanda, aynı ölçüm aracı ile ölçmeye çalışan, değerlendirme yapması gereken konuda bilgi ve deneyime sahip karar vericiler arasındaki uyumun ölçüsüdür. Bu çalışmada kappa katsayısı ve uyum analizinde kullanılan çeşitli yöntemler incelenmiştir. Ayrıca kappa katsayısına ilişkin istatistiksel değerlendirmeler detaylı olarak ele alınmıştır. Buna ek olarak 30 kişiden oluşan bir veri grubu üzerinde iki karar vericinin kararlarının uyum yönünden değerlendirilmesi yapılmıştır. Bilim Kodu : 212 Anahtar Kelimeler : Uyum, Kappa katsayısı, Ağırlıklı kappa katsayısı, marjinal uyum olasılığı, Sayfa Adedi : 49 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Jale BALİBEYOĞLU
Özet (Çeviri)
AN APPLICATION ABOUT KAPPA COEFFICIENT ( M.Sc.Thesis) Asila KOÇAK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT k-coefficient is a measure of interrater agreement (an index for measuring agreement) between raters with sufficient background required for assessment, aiming to assess independently corresponding cases with same scale at the same time especially when data are obtained on the basis of observation. This study examines various methods used in k-coefficient and agreement analysis as well as statistical assessments for k-coefficient in detail. Additionally, it also determines the correlation of agreement between results by two raters, using a data set of 30 people. Science Code Key Words Page Number Adviser : 212 : Agreement, Kappa coefficient, Weighted kappa coefficient, Marginal probability of agreement. : 49 : Yrd.Doç.Dr. Jale BALİBEYO?LU