Marmara denizi boğazlarında meydana gelen deniz kazaları ve çevreye etkileri
The sea accidents have occured at the bosbhorus of Marmara sea and the effect to the nature
  1. Tez No: 165831
  2. Yazar: İBRAHİM ENVER SUNGUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ill MARMARA DENİZİ BOĞAZLARINDA MEYDANA GELEN DENİZ KAZALARI VE ÇEVREYE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) ibrahim Enver SUNGUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Türkiye'nin boğazlar bölgesi coğrafi olarak çok stratejik bir noktadadır. Karadeniz ile Ege denizi arasındaki bu su yolu, Karadeniz'e sahili olan ülkeleri Ege denizine, oradan Akdeniz'e oradan da açık denizlere bağlar. Özellikle İstanbul boğazının coğrafi yapısı nedeniyle gemiler için geçilmesi zor bir rotadır. Uluslar arası ticaret gemilerinin oluşturduğu deniz trafiğine bir de lokal deniz trafiği eklendiği zaman, boğazlarda oluşan bu trafik artık kaldırılamayacak duruma gelmektedir. Deniz trafiğinin her geçen gün daha da artmasıyla, Boğazlar bölgelerinde oluşabilecek kaza riskleri de her geçen gün daha da artmaktadır. Maalesef Boğazlarımızda meydana gelen deniz kazalarının çevreye olumsuz etkisi uzun süreler telafi edilememektedir. Bu çalışmada Marmara Denizi boğazlarında meydana gelen deniz kazaları ve çevreye etkileri irdelenmiş olup, alınması gereken önlemler ve çözüm yolları üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler -.Boğazlar, boğazlarda oluşan kazalar,çevre kirliliği Sayfa Adedi : 70 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
IV THE SEA ACCIDENTS HAVE OCCURED AT THE BOSBHORUS OF MARMARA SEA AND THE EFFECT TO THE NATURE (M. Sc. Thesis) Ibrahim Enver SUNGUR GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2005 ABSTRACT The throat zone of Turkey is at the strategical point for geographical reasons. The water way between Karadeniz and Ege sea, first attaches the countries that neighbour of Karadeniz to the Ege sea than attaches to the Akdeniz than attaches to the open seas. Especially throat of Istanbul is very hard route because of geographical structure. When the traffic of trade ships add to the traffic of local ships, throat zone can't cope with total traffic. At the throat zone, the risks of arising sea accidents have increasing day by day bacause of increasing the total sea traffic. Unfortunately, negative effects of sea accidents can't compensate for long times. In this work, ship wrecks into straits of Marmara sea and their effects to envirement had been examined carefully also precautions and preposions had been executed. Science code : 708 Key Words : Pollution of circumference, throat zone, accidents arising at throat zone Number of page :70 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Kurtuluş BORAN