Polisin müdahele ettiği toplumsal olaylarda meydana gelen yaralanmalar ve alınacak tedbirler
The injured people at the riots and precautions which police use force
- Tez No: 165832
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
POLİSİN MÜDAHALE ETTİĞİ TOPLUMSAL OLAYLARDA MEYDANA GELEN YARALANMALAR VE ALINACAK TEDBİRLER (Yüksek Lisans Tezi) ZekiAKYOL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Toplanma hakkının etkin bir şekilde kullanılmasını, vatandaşlarımızın kendi düşünce ve kanaatlerini açıklayarak belli bir konuyu benimsetmesini ve kamuoyu oluşturmasını sağlamak ve kolaylaştırmak, vatandaşlarımıza bu olanakları sağlayan önlemleri almak, polisin en önemli görevleri arasındadır. Polis bu hakların kullanılmasını sağlamakla birlikte kamu düzenini, başkalarının hak ve özgürlüklerini korumak ve güvenceye almak için gereken önlemleri de yerine getirmek zorundadır. Polis söz konusu görevleri yerine getirirken gerektiğinde; hukuki düzenlemelere uygun şekilde ve orantılıhk ilkesi uyarınca, direnme ve saldırının mahiyetine ve derecesine göre, eylemcileri etkisiz hale getirecek şekilde zor kullanabilmektedir. Ancak, her yıl ortalama 140 polisin sadece toplumsal olaylara müdahalesi sırasında çeşitli şekillerde yaralanması, zor kullanma sırasında personel can güvenliğinin sağlanması için alınacak tedbirlerin gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu tezde polisin, toplumsal olaylara müdahalesi sırasında meydana gelen yaralanmalar ve alınabilecek tedbirler araştırılmıştır. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Polis, Toplumsal Olay, Yaralanma. Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
THE INJURED PEOPLE AT THE RIOTS AND PRECAUTIONS WHICH POLICE USE FORCE (Master Degree Thesis) ZekiAKYOL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE January 2005 ABSTRACT One of the most important Police duties is to supply and facilitate the use of expressing the opinion by the citizens for affecting the others and use of organizing social meetings. On the other hand Police has to protect the public order and guarantee the others rights and freedom. Although conducting the duties mentions above, Police is able to use force in legality according to proportional principle arranging the level of force when it is necessary. But, approximately 140 police officers are injured every year. So that it is needed to look over to supply the confidence of police officers. The injured people at the riots and the precautions are studied in this thesis. Science Code Key Words Number of Pages Director of the Thesis 708 Police, Riots, Injuries 110 Dr. Kurtuluş BORAN