Yıldırım analizi ve yıldırım düşme risk hesabı
Analysis of lightning and computation of lightning strike risk
  1. Tez No: 165840
  2. Yazar: YUSUF SALİH EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
YILDIRIM ANALİZİ VE YILDIRIM DÜŞME RİSK HESABI (Yüksek Lisans Tezi) Yusuf Salih EROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2005 ÖZET Yıldırım atmosferde meydana gelen canlılar ve yapılar için tehlikeli durumlara neden olan doğadaki en güçlü elektriksel boşalma olayıdır. Yıldırım oluşumu; bulutun elektriksel yüklenmesi, boşalma süreci ve ana boşalma aşamalarından oluşur. İnsan hayatını ve yeryüzündeki bütün yapıları yıldırımın zararlı etkilerine karşı korumak amacıyla yıldırımdan korunma sistemleri kullanılır. Yıldırımdan koruma sistemini gerçekleştirmeden önce korunacak yapıya yıldırım çarpma olasılığının (M) bilinmesi gerekir. Bu bilindiği takdirde koruma yapılıp yapılmayacağına ve yapıya nasıl bir koruma sistemi yapılması gerektiğine karar verilir. Bu şekilde etkili ve doğru bir koruma yapılmış olur. Yıldırım çarpma olasılığını belirlemek için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunların başlıcaları elektro geometrik model (yuvarlanan küre modeli), elektromanyetik model ve yakalama bölgesi yaklaşımına dayanan modeldir. Bu tez çalışmasında yakalama bölgesi yaklaşımı kullanılarak yıldırım çarpma olasılığını hesaplayacak geometriler için model tanımlamaları11 yapılmış, yerden belli bir yükseklikteki bîr noktasal yapı, belli boyda düşey bir yapı ve yerden belli yükseklikte ve uzunlukta bir yatay yapı için Matlab 6.0 da bilgisayar programlan geliştirilerek incelemeler yapılmıştır, incelemelerde yıldırım yoğunluğu, akımı, pozitif ve negatif yıldırımların oranı, nokta ve düşey iletken halinde yapının yerden yüksekliği, yatay iletken halinde de yerden yükseklik ve iletkenin uzunluğu değişken olarak alınmıştır. Geliştirilen bilgisayar programı yardımıyla giriş parametrelerinin değişik değerleri kullanılarak farklı durumlar için yıldırım çarpma olasılıkları hesaplanmış ve grafikler halinde verilmiştir. Elde edilen grafiklere göre yıldırım akımı arttıkça çarpma sıklığı N azalmakta, yapının yeryüzünden yüksekliği, düşey iletkenin boyu ve bölgenin yıldırım yoğunluğu arttıkça N değeri artmaktadır. Tezde kullanılan yöntem üç boyutlu uygulamalar için genişletilmeye açıktır. Bilim Kodu : 970 Anahtar Kelimeler : Yıldırım, Yıldırım Risk Hesabı, Yıldırımlı Günler Haritası Sayfa Âdedi 106 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
İÜ ANALYSIS OF LIGHTNING AND COMPUTATION OF LIGHTNING STRIKE RISK (M.Se. Thesis) Yusuf Salih ERO?LU GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2005 ABSTRACT Lightning is a natural event which happens on earth surface and leads to the dangerous situations. The formation of lightning consists of the electrical charging of the clouds the stage of discharge, the stage of the preliminary discharge, the stage of the return stroke current Protection systems for human life and the buildings on earth surface against lightning dangerous effects are used. Before using the lightning protection system, the lightning strike probability (N) must be known. If It Is known, It can be decided that what kind of protection system must be done. In this way, the effective and right protection system can be done. There are several methods to determine the lightning strike probability. Some of the important methods are; electrogeometrlc model (rolling sphere model), electromagnetic model and attractive volume concept. In this thesis study, the models for geometric shapes which are used for computing the lightning strike probability are defined, and then the flow charts, which will be used to compute, are formed. And finally, theIV computer program Is developed for a point structure above the ground, vertical structure with obvious length and horizontal structure with obvious length, above the ground by using the Matiah 6.0, and the results are examined. In these examinations, the ground flash density, peak value of lightning current, the ratio of negative and positive lightning, the height above the ground for point and vertical structure, the length of the line for horizontal structure are taken as input variables. The lightning strike probabilities are computed for different values of input variables and the results are given with graphics by using the deveioped computer program. According to these graphics, when the lightning current increases, the lightning probability (N) decreases, when the height of structure above the around, the length of vertical structure and ground flash density Increase, the lightning probability increases too. Method used in this thesis study may be developed for three dimensional applications. Science Code : 970 Keywords : Lightning, Computation Of Lightning Risk, Lightning Days Of Map Page Number : 106 Adviser : Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIO?LU