Difüzyon kaynağında allotropi dönüşüm sıcaklığının difüzyon miktarına etkisinin incelenmesi
The effect of allotropic transformation temperature on the amount of the diffusing element during diffusion welding
  1. Tez No: 165839
  2. Yazar: ERKAL MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada düşük karbonlu AISI 1010 çelik ile ticari saflıktaki bakır çifti difüzyon kaynak tekniği ile birleştirilmiştir. Birleştirme arayüzeyi SEM ile incelenmiş ve allotropik dönüşüm sıcaklığının element difüzyonuna etkisini belirlemek amacıyla EDAX analizi yapılmıştır. AISI 1010 çelik için dönüşüm sıcaklığı olan 845 °C de çelik tarafından bakır tarafına difüze olan karbon miktarının 770 °C de difüze olan karbon miktarından daha az olduğu gözlenmiştir. 845 °C de daha az karbon difüzyonunun olması, enerjinin faz dönüşümüne harcanmasından dolayıdır. Allotropik dönüşüm gösteren malzemelerin difüzyon kaynağında, dönüşüm sıcaklığında kaynak yapmak yerine bu sıcaklığın altında kaynak yapmak hem daha ekonomik hem de difüzyon miktarı açısından daha iyi sonuçlar elde edilmektedir.Anahtar Kelimeler : Difüzyon, Fe, Cu, Difüzyon kaynağı, Allotropi
Özet (Çeviri)
In this study low carbon steel (AISI 1010) was joined to commercially pure copper by diffusion welding technique. Diffusion inerfaces were investigated by scaning electron microscope (SEM) and EDAX analysis in order to see the effect of allotropic transformation temperature on the amount of diffusing elements. It was found that carbon diffusion from AIS1 1010 steel to copper at the transformation temperature of 845 °C was lower than that was seen at 770 °C. This low diffusion rate at 845 °C was attributed to consumpotion of internal energy for phase transformation. From the above findings, it can be interpreted that, during the diffusion welding of allotropic metals, temperature just below allotropic transformation temperature for good economic and better diffusion.Key Words Diffusion, Fe, Cu, Diffusion Welding, Allotropy