Acil tıp kliniğine başvuran pediyatrik yaş grubu travma olgularının geçici ve kesin adli raporlarının kıyaslanması
Comparison of provisional and definitive forensic reports of pediatric cases presenting to the emergency medicine clinic, medical specialization thesis
  1. Tez No: 1003761
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN BAYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Adli olgular acil servis pratiğinde oldukça sık karşımıza çıkan klinik durumlardır. Acil hekiminin endikasyonu dahilinde adli rapor düzenleme, ilgili makamlara bildirme yetki ve sorumluluğu vardır. Bu çalışmada amaç; Acil tıp kliniği bünyesinde hizmet veren pediyatrik travma ünitesinde düzenlenen geçici adli raporlar ile kalıcı raporların karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Kliniğinde yapıldı. 1 Ocak 2021-31 Aralık 2024 tarihleri arasında başvuran ve adli rapor düzenlenen pediyatrik yaş grubu hastalar çalışmaya alındı.Geçici raporu olup kesin raporu olmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastane kayıtları geriye dönük olarak tarandı. Veriler kıyaslandı. Bulgular: Çalışmanın yapıldığı sürede Acil tıp kliniği pediyatri ünitesine 24.490 hasta başvurdu. Bu hastaların %15.2'si (n=3.723) adli olguydu.Adli olguların%6.5'una (n=241) kalıcı rapor yazılmıştı.Çalışmaya,geçici raporu yazılıp daha sonra kalıcı raporu yazılan 73 trafik kazası, 46 darp vakası, 15 düşme vakası, 7 kesici-delici alet vakası, 3 ateşli silah yaralanma vakası ve 6 diğer adli olgu dahil edildi.Bu olgular, tüm olguların %0,006'sını oluşturmaktaydı.150 hastanın %64.7si (n=97) erkek, %35.3ü kadındı (n=53).Yaş ortalaması 10,75 ± 4,66 idi.Kalıcı raporlarla geçici raporlar kıyaslandığında, yaralanmaların basit tıbbi müdahale ile giderilebilir nitelikte olup olmaması açısından raporların %19.4'ünde, Hayati Tehlike açısından %11.3'ünde uyumsuzluk olduğu basit tıbbi müdahale değerlendirmesi (p=0,014) ve Hayati Tehlike değerlendirmesi (p<0,001) uyumsuzluk oranlarının olduğu görüldü. Sonuç: Acil servislerde yazılan geçici raporlar ile kalıcı raporlar karşılaştırıldığında, özellikle basit tıbbi müdahale ile giderilebilirlik ve Hayati Tehlike değerlendirmesi konularında farklılıklar olduğu görülmektedir. Hekimlerin sorumluluğunu azaltmak adına bu raporları hazırlayan acil tıp hekimlerinin özellikle basit tıbbi müdahale ile tedavi edilebilirlik ve hayati risk analizi konusunda kapsamlı bir eğitim alması gereklidir. Ayrıca, adli sürecin işleyişi ile doktor ve hasta haklarının korunması açısından acil servislerde 7/24 Adli Tıp Uzmanlarına erişim imkanının sağlanması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Forensic cases are clinical situations frequently encountered in emergency department practice. Emergency physicians have the authority and responsibility to prepare forensic reports and report them to the relevant authorities as indicated. The aim of this study is to compare interim and permanent forensic reports prepared in the pediatric trauma unit within the emergency medicine clinic. Materials and Methods: The study was conducted at the Emergency Medicine Clinic of Gaziantep University Faculty of Medicine. Pediatric patients who presented between January 1, 2021, and December 31, 2024, and for whom forensic reports were issued were included in the study. Patients with interim reports but no definitive reports were excluded. Hospital records were retrospectively reviewed, and the data were compared. Results: During the study period, 24,490 patients were admitted to the pediatric emergency medicine unit. 15.2% (n=3,723) of these patients were forensic cases. Permanent reports were issued for 6.5% of the forensic cases (n=241). The study included 73 traffic accidents, 46 assault cases, 15 falls, 7 sharp-injury cases, 3 gunshot wounds, and 6 other forensic cases for which temporary reports were issued but later received permanent reports. These cases constituted 0.006% of all cases. Of the 150 patients, 64.7% (n=97) were male and 35.3% (n=53) were female. The mean age was 10.75 ± 4.66. Comparing the permanent and temporary reports, discrepancies were found in 19.4% of the reports regarding whether the injuries were amenable to simple medical intervention and in 11.3% regarding whether they were life-threatening. The discrepancy rates for the BTM assessment (p=0.014) and life-threatening assessment (p<0.001). Conclusion: When comparing temporary reports prepared in emergency departments with permanent reports, differences are evident, particularly regarding the amenability to simple medical intervention and the assessment of life-threatening risks. To mitigate physician liability, emergency physicians who prepare these reports should receive comprehensive training, particularly regarding the amenability to simple medical intervention and the assessment of life-threatening risks. Furthermore, 24/7 access to forensic medicine specialists in emergency departments is crucial for the proper functioning of the judicial process and the protection of physician and patient rights.