Yapı projelerinin matematiksel metotlarla planlanması
Planning construction projects via mathematical methods
  1. Tez No: 165844
  2. Yazar: BERGİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Yaşadığımız son yüzyılda projelerin planlanması ve proje yönetimi, proje yönetimi esnasında da kaynakların uygun kullanımı, ekonomik hayatin öncelikli hedefi haline gelmiştir. Proje yönetimi, bir projenin geçekleştirilmesi için gerekti faaliyetlerin önceden belirtilen koşullara uygun biçimde yerine getirilmesinin sağlanması, herhangi bir sorun ortaya çıkmadan bunun anlaşılması ve giderici önlemlerin alınması için yapılır. Proje yönetiminde genelde kim / ne / niçin / nasıl / ne kadar / ne zaman sorularına yanıt bulunmasına çalışılır. Bu süreç sırasında değişik uzmanlık alanlarına giren çalışmaların düzenli ve sistemli bir biçimde yapılması, kaynakların uygun olarak kullanılması gerekir. Bu bakımdan son yıllarda inşaat sektöründe kaynak kullanımı önem kazanmıştır. Proje planlamanın ana ilkesi ise, hangi işlerin veya faaliyetlerin ne zaman ve hangi sûrelerde yapılacağının saptanmasıdır. Bu nedenle, proje tipi üretimlerde Ok olarak, gerekli faaliyetler ve bu faaliyetler arasındaki öncelik ve sonralık ilişkileri belirlenmelidir. Öte yandan, bir projenin planlanabilmesi için, projedeki bütün işler ve bu işlerin kademelerinin, ayrıntılarının, birbirleriyle olan ilişkilerinin, sûrelerinin belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca faaliyetler için gerekli kaynakların ve bu kaynaklatın kapasitelerinin de belirlenmesi gerekir. Bu çalışmada, sınırsız kaynak kullanımı ile proje programlama yöntemleri incelenmiş ve matematiksel yöntemlerle çözüm yapabilen "Tamsayın Programlama Modeli'nin çalışma prensibi anlatılmıştır. Kullanılan model, 0-1 değişkenlerine bağlı olarak çalışmaktadır. Ayrıca bu çalışmada, faaliyet sayısı birbirinden farklı olan dört ayrı inşaat projesi için bu yöntemle modeller oluşturulmuş, elde edilen kısıtlar ve değişkenlerin sayısı göz önünde bulundurularak, bu modelin UWİNQSBW paket programda inşaat projelerine uygulanabilirliği sınanmıştır.Anahtar Kelimeler : Proje Programlama, sınırsız kaynak, matematiksel yöntemler
Özet (Çeviri)
In the century we are living in, planning projects, and project management, as well as the effective use of resources during the project management process has become the primary target in terms of economic concerns. Project management is conducted in order to ensure that the activities required for the project management are conducted appropriately according to the pre-determined conditions, and also, to forecast possible obstructions and to take necessary measures in advance. Generally, in project management, questions such as who, what, when, why, how, how much, how many are tried to be answered. In this process, the tasks relating to varied expertise in other fields should be systematically conducted and the resources should be used effectively. In terms of these aspects, it has become important to use the resources effectively in construction sector. The primary principal of project management is to define which activities and tasks are going to be conducted, and the duration and date of those particular activities. Therefore, in project type productions, necessary activities and the priority of the activities should be defined. On the other hand, in order to plan a project, all the activities, their levels, details, relationships, and durations should be defined. Moreover, necessary resources for the activities and their capacity should also be defined. In this study, project programming methods with unrestricted resource use have been examined and the operation principal of“whole number programming model”, solving problems by using mathematical methods has been explained. The model which has been used operates depending on 0-1 variables. In addition, in this study, by using this method, models have been formed for four different construction projects, having different number of activities, and the application of this model to construction projects in“WINQSB”program has been tested, taking the available restrictions and the number of variables into consideration.Key words : Project Programming, Unlimited Resource, Mathematical Methods