CNC işleme merkezi seçimi için bir uzman sisteminin geliştirilmesi
Developing an expert system for selecting a CNC machining center
- Tez No: 165843
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
CNC işleme merkezi seçimi için BİR UZMAN SİSTEMİN GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Taner DOĞRAMACI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Globalleşen iş dünyası, rekabete dayalı ekonomi, bilgisayar, elektronik ve mekanik teknolojilerindeki gelişmeler, mamullerin teknolojik ömürlerini kısa sürede bitirmeleri, mevcut takım tezgahlarının işleme ve zaman bakımından yetersiz kalmaları, dünyanın hızlı teknoloji gelişimini sürdürdüğü günümüzde firmalara yeni CNC işleme merkezleri kullanmaya zorlamaktadır. Firmanın imalat hatunda kullanılacak bir işleme merkezinin seçimi, tezgahta işlenecek parçalarının ve tezgahın bir çok özelliğinin aynı anda düşünülerek varılması gereken zorlu bir karar alma problemidir. Bu tezde, pratik uygulamalar dikkate alınarak işleme merkezi seçimi yapan kişiye yardım edecek bir uzman sistem geliştirilmiştir. Sorulan sorulara kullanıcının verdiği cevaplara gore veritabanında bulunan işleme merkezleri arasından uygun olanlar seçilmektedir. Seçilenlerin özelliklerinin 4 farklı durum için ağırlıklandırılması ve birbirleriyle karşılaştırılması sonucu oluşan puanlara göre işleme merkezleri en iyiden kötüye doğru sıralanarak en uygun işleme merkezi belirlenmektedir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : İşleme merkezleri, Uzman sistemler Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mustafa YURDAKUL
Özet (Çeviri)
DEVELOPING AN EXPERT SYSTEM FOR SELECTING A CNC MACHINING CENTER (M.Sc. Thesis) Taner DO?RAMACI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT With the globalization of business, competitive economy, development on computer, electronical and mechanical technology, decreased product life cycles, existing machine tools that inadequate qualified on machining and time, the firms are forced to use new CNC machining centers. Selecting a machining center that will be used in a manufacturing facility is a difficult and complex decision making problem. It has to take into account of wide varying properties of the machine tools and the parts that will be machined. In this thesis, an expert system was developed by considering practical applications to help the decision maker to select machining center. Suitable machining centers are selected from the database according to answers of the user to the questions. The most suitable machining center is determined by sorting the machines from the best to worst by comparing and weighting the properties of selected machines for four different cases. Science Code : 919 Key Words : Machining centers, Expert systems. Page Number: 90 Adviser : Assist. Prof. Mustafa YURDAKUL