Baskakov-Schurer operatörleri ile ağırlıklı yaklaşım
Weighted approximation by Baskagv-Schurer operators
  1. Tez No: 165867
  2. Yazar: İLHAN ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAYAT İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde Baskakov operatörlerinin bir genel hali olan Baskakov-Schurer operatörler dizisinin ağırlıklı yaklaşım özellikleri araştırılmıştır. Baskakov- Schurer operatörler dizisinin [0, oo) da sürekli, sınırsız ve sonsuzda polinomsal büyüyen fonksiyonlara yaklaşım koşulları ele alınmış, ağırlıklı uzayda Korovkin tip yaklaşım teoremi incelenmiştir. Operatörler dizisinin sürekli fonksiyonlara yaklaşım hızı ağırlıklı süreklilik modülü yardımıyla elde edilmiştir. Belirtelim ki, literatürde daha önce yapılan çalışmalarda yaklaşım teoremi ve yaklaşım hızı, ya [0, oo) un sonlu alt aralıklarında ya da [0, oo) da belirli noktalarda verilmektedir. Bu tezde sonuçlar [0, oo) un tamamında elde edilmiştir. Ayrıca Baskakov-Schurer operatörler dizisinin türevlerinin Lipschitz sınıfındaki fonksiyonların türevlerine yaklaşım sonuçları verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Baskakov-Schurer operatörü, Korovkin Teoremi, Ağırlıklı süreklilik modülü ve yaklaşım hızı
Özet (Çeviri)
In this thesis, weighted approximation properties of sequence of Baskakov- Schurer operators, generalization of Baskakov operators, were investigated. The approximation conditions of sequence of Baskakov-Schurer operators to the functions which are continuous, unbounded on [0,) and growing like polynomials at infinity were examined. The rate of approximation of these sequence of operators to the continuous functions were obtained by the weighted modulus of continuity. In the literature, the approximation theorems and rate of approximation were given on the bounded sub intervals or certain points in [0,oo). In this thesis, the theorems were obtained on [0,oo) with the help. Furthermore the approximation results of the derivatives of the sequence of Baskakov-Schurer operators to the derivatives of Lipschitz class functions were given.Key Words : Baskakov-Schurer operator, Korovkin Theorem, Weighted continuous modulus and degree of approximation