Sinema dili ve mimari mekan
Cinema language and architectural space
- Tez No: 165871
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUR ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ill SİNEMA DILI ve MİMARI MEKAN (Yüksek Lisans Tezi) ERKUT ATALAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu tezde görsel ağırlıklı sanat dalları olan sinema ve mimarlık, sinema dili ile mimarlık ürünü olan mekânların ilişkisi bağlamında incelenmiştir. Sinematografinin icadından bugüne, mimari mekân kavramı çeşitli akımlar ile sinemasal bir anlatım aracı olarak evrilmiştir. Sinema sanalında aktarılmak istenen duygu ve düşünceler görüntüler aracılığı ile izleyiciye sunulmakta, mimari mekânın da görsel bir öğe olarak kullanılması sonucu mimarlık sinemanın kullandığı bir araç, sinema dilinin önemli bir öğesi konumuna gelmektedir. Sinema dilini oluşturan diğer öğelerle de doğrudan ya da dolaylı olarak etkileşim içinde bulunan mekân, sinema filmlerinde görsel yapının en temel unsuru durumundadır. Filmlerinde görsel yapıya ve mekana önem veren yönetmen Ömer Kavur'un 'Anayurt Oteli' filmi sinemada görüntüyü oluşturan öğeler kapsamında ele alınarak yönetmenin mekânı nasıl kullandığı incelenmiştir. Bu tez çalışması ile mimarlık sanatının ürünü olan mekânın, yönetmen tarafından sinema dilinin görsel öğeleri ile biçimlendirildiği ve mekanın sinema filmlerinde en önemli ifade araçlarından birisi olduğu ortaya konulmaktadır. Bilim Kodu : 807 Anahtar Kelimeler : Mimarlık, Mekân, Sinema Dili Sayfa Adedi : 152 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. T. Nur Çağlar
Özet (Çeviri)
IV CINEMA LANGUAGE and ARCHITECTURAL SPACE (M.Sc Thesis) ERKUT ATALAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT This thesis aims at exploring the relationship between the cinema language and architectural space, both of which are image based. Concept of architectural space has been evolved by means of various movements from the invention of cinematography to nowadays. In the art of cinema, emotions and thoughts are presented through the images. With the contribution of architectural space to cinema as a visual component; architecture becomes an important tool for cinema and an important element for cinema language. Space, either directly or indirectly interacting with other elements of cinema language, comes to be the main constituent for the visual structure of the motion picture. Giving extreme importance to visual structure in his films, Ömer Kavur's 'Motherland Hotel' film is examined and discussed in terms of elements constituting the pictures in cinema. With this study, it is demonstrated that, architectural space, shaped by the film director using visual elements of the cinema language, consequently happens to be one of the most important means of expression in cinema films. Bilim Kodu : 807 Anahtar Kelimeler : Architecture, Space, Cinema Language Sayfa Adedi : 152 Tez Yöneticisi : Assoc Prof.Dr. T. Nur Çağlar