Histamin ve serotonin (5-HT) moleküllerinin titreşim spektrumlarının deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of the vibrational spectra of serotonin (5-HT) and histamine molecules
  1. Tez No: 165870
  2. Yazar: HASAN FEHMİ ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ BAYARI, Y.DOÇ.DR. SEMRAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İİİ HISTAMIN VE SEROTONIN (5-HT) MOLEKÜLLERİNİN TİTREŞİM SPEKTRUMLARINTN DENEYSEL VE TEORİK OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hasan Fehmi ÜSTÜNDAĞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada, canlı organizmalarda çok önemli işlevleri olan histamin ve serotonin moleküllerinin infrared spektrumları 4000-400 cm'1 spektral bölgede kaydedildi. Yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT) metodunda bulunan B3LYP / 3- 21G(d) temel seti kullanılarak histamin' in minimum enerjili yapısı bulundu ve bu yapıda teorik titreşim frekansları hesaplanarak titreşim mod analizi yapıldı. Serotonin molekülü için yan-deneysel (AMI, PM3) ve kuantum mekaniksel HF ve DFT yöntemleriyle teorik titreşim frekansları hesaplandı. Hesaplamalar Gaussian 03 programı kullanılarak yapıldı. Serotonin molekülünün deneysel ve gözlenen frekansları arasında en iyi uyumu veren yöntem B3LYP/6-31G(d) olarak belirlendi. Serotonin molekülünün sıvı içindeki davranışını anlayabilmek amacıyla H20, D20 ve etanol içinde infrared spektrumları kaydedildi ve katı fazda elde edilen spektrumda gözlenen titreşim frekansları ile karşılaştırıldı. Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelimeler : 5-HT, Histamin, Moleküler Mekanik, Ab initio, Yan- deneysel, infrared Spektrum, Konformasyon Sayfa adedi : 59 Tez Yöneticisi : Yrd.Doe. Dr.Semran SAĞLAM, Prof. Dr. Sevgi BAYARI
Özet (Çeviri)
IV EXPERIMENTAL AND THEORETICAL INVESTIGATION OF THE VIBRATIONAL SPECTRA OF SEROTONIN (5-HT) AND HISTAMINE MOLECULES (M.Sc. Thesis) Hasan Fehmi ÜSTÜNDA? GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCEENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this study, infrared spectra of histamine and serotonin which have important function in living organism were recorded in the region 4000-400cm'1. Optimize structure and vibrational pattern of histamine were performed using the functional B3LYP and the 3-21G(d) basis set. Vibrational mode analysis is made. Quantum mechanical calculations -semi-empirical (AMI, PM3), HF and DFT- have been carried out to investigate the structure and vibrational spectrum of serotonin. Calculations were carried out using Gaussian 03 package of program. On the basis of the comparison between calculated and experimental frequencies of serotonin, the B3LYP/6-31G (d) method gives best correlation than the other methods. In order to investigate the behavior of serotonin in solution, its infrared spectra in H2O, D2O and ethanol were also recorded and compared to the solid one. Science Code : 205 Key Words : 5-HT, Histamine, Molecular mechanics, Ab initio, Semi- ampherical, Infrared Spectra, Conformation Page Numbers : 59 Advisers : Yrd.Doc. Dr.Semran SA?LAM, Prof. Dr. Sevgi BAYARI