Mustafapaşa-Sinasos Yeni Mahallebingo'nun Evi restorasyon önerisi
The restoration proposal of the Bingo'nun 'Evi' (House) Yeni District-Mustafapaşa (Sinasos)
  1. Tez No: 165882
  2. Yazar: SEDA BALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
MUSTAFAPAŞA(SINASOS) YENİ MAHALLE BINGO'NUN EVİ RESTORASYON ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Seda BALKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2005 ÖZET Bu çalışma Mustafapaşa (Sinasos) Yeni mahallesi'nde yer alan geleneksel konut mimarisi örneklerinden Bingo'nun Evi'ni konu etmektedir. Çalışmanın amacı yapının günümüzdeki durumunun ve restorasyon imkanlarının incelenerek korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için uygun işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında, Mustafapaşa (Sinasos) Yeni mahalle ile konağın yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenerek, karşılaştırmalı çalışma ve art zamanlı analizler ile konağın özgün durumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, ölçütler belirlenerek, bu ölçütlerin uygulamaya geçiş safhasında yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü bir restorasyon projesi önermektedir. Bilim Kodu : 601.04.00 Anahtar Kelimeler : Bingo, Mustafapaşa, Sinasos, Restorasyon Sayfa Adedi : 441 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Işık AKSULU
Özet (Çeviri)
IV THE RESTORATION PROPOSAL OF THE BİNGO'NUN 'EVİ' (HOUSE) YENİ DISTRICT- MUSTAF APAŞA (SİNASOS) (M. Sc. Thesîs) Seda BALKAYA GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2005 ABSTRACT The thesis is issued on the House of Bingo, which is one of the examples of the traditional Turkish house, in Yeni District, Mustafapaşa (Sinasos). By analysing the existing conditions and restoration possibilities, the aim of the study is to search for the proper functions for the conservation of the building and transferring it to the future generations, in the scope of the thesis, Yeni District and the vicinity of house, is diachronically analysed and the original state is investigated by a comperative study. As the results of the analysis has been evaluated, there were some criteria determined; which conciudes a restoration project that combines the mentioned criteria along with the new functions introduced during the application phase. Science Code : 601.04.00 Key Words : Bingo, Mustafapaşa, Sinasos, Restoration Page Number : 441 Adviser : Prof. Dr. Işık AKSULU