Banach örgülerinde değişmez alt uzaylar
Invariant subspaces of banach lattices
  1. Tez No: 165883
  2. Yazar: SEZER SORGUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVRİYE TONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında V.G.Troitsky' in“On the modulus of C.J.Read' s operator”ve“Lomonosov' s theorem cannot be extended to chains of four operators”adlı makaleleri ile Y.A.Abramovich-C.D.Aliprantis-G.Sirotkin-V.G.Troitsky' in“Some open problems and conjuctures associated with the invariant subspace problem”makalesi incelenmiştir. Adı geçen makalelerde T:lt>lx Read operatörünün modülünün bir değişmez alt uzaya sahip olduğu ve T Read operatörüne karşılık, TSl = StT, StS2 = S2St ve K kompakt olacak biçimde S2K = KS2 koşullarını sağlayan üç tane Sl, S2, K operatörlerinin bulunduğu gösterilmiştir. Son makalede ise reel Banach uzayı üzerinde verilen bir T operatörünün iki kompleksleştirme yöntemi ve bu elde edilen kompleksleştirmeler ile 7"' nin değişmez alt uzaylarına dair bazı sorular sunulmuştur. Buradaki çalışmada da konularla ilgili önbilgiler bir araya getirilmiş, kanıtlardaki boşluklar doldurularak gerekli bilgiler verilmiştir. Bilim Kodu :403.03.01 Anahtar Kelimeler :Pozitif operatör, Read operatörü, değişmez alt uzaylar Sayfa Adedi :74 Tezin Yöneticisi :Yard. Doç. Dr. Çevriye TONYALI
Özet (Çeviri)
In this thesis work we have studied the following papers by V.G.Troitsky:“On the modulus of CJ.Read' s operator”and“Lomonosov' s theorem cannot be extended to chains of four operators”, and by Y.A.Abramovich-C.D.AIiprantis- G.Sirotkin-V.G.Troitsky:“Some open problems and conjuctures associated with the invariant subspace problem”. In the above two papers, they have been shown that the modulus of Read' s operator T:ll>lt has an invariant subspace, and there are three operators St, S2 and K such that T commutes with St, St commutes with S2, S2 commutes with K, and K is compact. In the last paper the purpose is to examine two complexification methods of an operator T acting on a real Banach space and present some questions regarding the invariant subspaces of T and those of its complexifications. In the present work, we have collected the necessary definitions and results about the subject. We have given detailed proofs of their theorems. Science Code Key Words Page Number Adviser 403.03.01 Positive operators, Read' s operator, invariant subspaces 74 Associate Professor Çevriye TONY ALI