Fuzzy ve probabilistik metrik uzaylarda bazı sonuçlar üzerine
On some result in probabilistic and fuzzy metric spaces
  1. Tez No: 165881
  2. Yazar: NESRİN GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DURAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında fuzzy ve probabilistik metrik uzaylar teorisinde bir derleme yapılmaya çalışılmıştır. Tez dört bolümden oluşmaktadır. Birinci bolümde girişe yer verilmiştir. İkinci bölümde, daha sonraki bölümlere yardımcı obuası için üçgen normlar ve conormların özellikleri, sıralı toplamlar ve t-normların sürekliliği örneklerle incelenmiştir. Üçüncü bölümde sabit nokta teorisinde kullanılan probabilistik metrik uzaylarda büzülme dönüşümü tanımlan verilmiş ve bu tanımlar arasındaki ilişkiler incelenerek bazı sabit nokta teoremleri ispatlanmıştır. Son bölümde fuzzy metrik uzayda bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Bunlarla ilgili teoremler ispatlanarak aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Bilim Kodu : 403.04.01Anahtar Kelimeler : Üçgen norm, PM-uzay, Fuzzy metrik uzay ve Sabit nokta Sayfa Adedi : 61 Tezin Yöneticisi : Doç. Dr. A. Duran TÜRKOĞLU
Özet (Çeviri)
In this thesis it is tried to make a compilation in the theory of fuzzy and probabilistic metric spaces. The thesis consists of four sections. In the first part the introduction takes place. In the second part it is examined triangular norms and conorms and t-norms continuity, ordinal sums by examples in order to help the more recent parts. In the third part some kinds of contraction map definitions used in fixed point theory in probabilistic metric space are given and some fixed point theories are proved by examining the relations between the definitions. In the last part some definitions and theorems are given in the fuzzy metric space. Some related theorems proved and relations between them are also given. Science Code :403.04.01Key Words '.Triangular norms, PM-space, Fuzzy metric space and Fixed point