AS 332 helikopteri konsol tasarımının uçuş ekibi performansına etkisi
Impact of AS 332 helicopter console desing on flight crew performance
- Tez No: 165895
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AS 332 HELİKOPTERİ KONSOL TASARIMININ UÇUŞ EKİBİ PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat OKTAV GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2005 ÖZET Bu çalışma, AS 332 Helikopteri konsol tasarımının uçuş emniyetine, uçucu sağlığı ve verimliliğine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Pilotların özellikle gece görüş gözlüğü ile uçuş esnasında, konsoldaki işlemleri yaparken dış referansları takip edemedikleri, zaman zaman oryantasyon bozukluğu ve mide bulantısı yaşadıkları; uçuş sonrasında omurga şikayetlerinin ortaya çıktığı görülmüştür. Doğruluğunu araştırmak için statik ve dinamik antropometrik ölçüm ve gözlemleri içeren bir deney yapılmıştır. Deney sonucunda, pilotların konsoldaki işlemleri esnasında dış referansları kaybedecek kadar eğilmek zorunda kaldıkları, bu eğilmeye alçak konsol tasarımının neden olduğu tespit edilmiştir. Özetle, konsol tasarımının uçuş emniyetini, uçucu sağlığı ve verimliliğini olumsuz yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Olumsuz etkiyi ortadan kaldırmaya veya en aza indirmeye yönelik olarak makine ve insan odaklı iki çözüm önerisi karar vericilerin istifadesine sunulmuştur. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Ergonomi, Tasarım, Helikopter, Kokpit, Konsol Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
11 IMPACT OF AS 332 HELICOPTER CONSOLE DESIGN ON FLIGHT CREW PERFORMANCE (M.Sc. Thesis) Murat OKTAV GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2005 ABSTRACT This research has been made to identify the effects of the AS 332 Helicopter, on the health conditions and productivity of the pilot as well as the flight safety. It has been observed that the pilots could not follow the external references while operating on the console especially when equipped with night vision goggles, they have also been observed to go through orientation disorder and nausea from time to time; additionaly after flight, spinal complaints have been reported. An experiment including statics and dynamic antropometric measurements and observations has been run. As a result of the experiment it has been determined that the pilots have to bend down for operating the console which causes loss of external references and such bending down is caused by the low design of the console. In summary we have concluded that the console design has a negative impact on flight safety, pilots health conditions and productivity. To eliminate or minimize the negative impact, two solution proposals; focusing on machinary and person have been presented for the benefit of the deceision maker. Science Code : 919 Key Words : Ergonomics, Design, Helicopter, Cockpit, Console Page Number: 72 Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURT