Polimer-tuz sistemlerinde protein dağılımı
Protein partitioning in polimer and salt system
  1. Tez No: 165894
  2. Yazar: ELİF DİLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK GÜNDÜZ ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
POLİMER-TUZ SİSTEMLERİNDE PROTEİN DAĞILIMI (Yüksek Lisans Tezi) EIifDİLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2005 ÖZET Yapılan bu çalışmada polietilen glikol (PEG) - potasyum fosfat polimer ve tuzundan oluşan iki fazlı sistemlerde bovine serum albumin (BSA) proteininin fazlar arasındaki dağılımı incelenmiş ve dağılım katsayısı hesaplanmıştır. Ön çalışmalar sonucu belirlenen konsantrasyonlarda hazırlanan polietilen glikol - potasyum fosfat sistemlerinde ( Sistem 1 : % 8 PEG 8000 - % 12 potasyum fosfat, Sistem 2 : % 8 PEG 8000 - %16 potasyum fosfat) bovine serum albuminin fazlar arasındaki dağılım katsayısı üzerinde pH ve NaCl tuzunun etkisi araştırılmıştır. Çalışmalarımızda pH değişkeni değerleri 7,0, 8,0, 9,0, 10,0, NaCl konsantrasyonu değişken değerleri 0 M, 0,06 M, 0,1 M, 0,2 M, 0,3 M, 0,34 M olarak seçilmiştir. Sistem 1 ve Sistem 2 için sırasıyla maksimum K değerleri 62,6, 75,5' e her iki sistem için tuz eklenmemiş olan pH 10' da ulaşılmıştır. Bilim kodu : 603. 03. 02 Anahtar Kelimeler : Saflaştırma, sulu iki faz sistemleri, polietilen glikol, potasyum fosfat, bovine serum albumin Sayfa Adedi : 79 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ufuk GÜNDÜZ ZAFER
Özet (Çeviri)
11 PROTEIN PARTITIONING IN POLIMER AND SALT SYSTEM (M.Sc.Thesis) EIifDİLAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 2005 ABSTRACT In this work, partitioning of bovine serum albumin (BSA) in aqueous two-phase system containing polyethylene glycol (PEG) - potassium phosphate, polymer and salt was studied and its partition coefficient was determined. The effect of pH and NaCl on the partitioning of bovine serum albumin in two different systems ( System 1 : % 8 PEG 8000- %12 potasium phosphate, System 2 : % 8 PEG 8000 - %16 potasium phosphate,) were investigated. In this study, pH values were chosen as 7,0, 8,0, 9,0, 10,0, and NaCl cocentrations were 0 M, 0,06 M, 0,1 M, 0,2 M, 0,3 M, and 0,34 M. Highest partition coefficients were obtained as 62,6 and 75,5 for System 1 and System 2, respectively, at pH value of 10 with no salt in both system. Science Code : 603. 03. 02 Key Words : Purification, aqueous two-phase, polyethylene glycol, photassium phosphate, bovine serum albumin Page Number : 79 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ufuk GÜNDÜZ ZAFER