Çanakkale 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği'ne bağlı hava ambulansının 01.09.2009-31.12.2018 tarihleri arasındaki faaliyetlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of activities of air ambulance bounded to Çanakkale Provincial 112 Ambulance Service headquarters from 01.09.2009 to 31.12.2018
- Tez No: 619433
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM HAKAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Health, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afetlerde Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma da, Çanakkale 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı hava ambulansının 01.09.2009-31.12.2018 tarihleri arasındaki faaliyetlerini değerlendirmek amacıyla hasta kayıt formları incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Çanakkale 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği'ne bağlı hava ambulansına ait 01.09.2009-31.12.2018 tarihleri arasındaki kayıt formları oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak helikopter ambulans tarafından doldurulan hasta kayıt formu yeniden düzenlenmiştir. Yeniden düzenlenen kayıt formuna yardımcı araştırmacı tarafından gerekli bilgiler aktarılmıştır. Faaliyetleri incelemek için hem elektronik veri tabanı hem de arşivde inceleme yapılmıştır. Araştırmanın verilerini analiz etmek için SPSS 22.0 paket programı ve Microsoft Excel kullanılmıştır. Analiz sırasında, tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi yapılmıştır. Araştırmada 2452 kayıt formu incelenmiştir. Helikopter ambulans en çok hastaneler arası nakil (n=2169, %88,4) için görevlendirilmiştir. Helikopter ambulansı ile taşınan hasta sayısı 2283 olarak bulunmuştur. Helikopter ambulansı ile taşınan hastaların (n=2283) çoğu erkektir (n=1501, %65,7). Helikopter ambulans ile nakledilen hastaların (n=2283) yaş ile ilgili bilgilerinin %98,9'una (n=2259) ulaşılmıştır. Helikopter ambulans ile taşınan hastalar en fazla %52,5 (n=1187) ile 18-64 yaş aralığında bulunmuştur. Helikopter ambulansa verilen tüm görevlerin %98'3'ünün (n=2411) görevlendirildiği ilçe ve il ile ilgili bilginin var olduğu görülmüştür. Helikopter ambulansın görevlendirildiği ilçe olarak en çok Gökçeada/Çanakkale'ye (n=791, %32,8), il olarak en çok Çanakkale'ye (n=2323, %96,4) görevlendirilmiştir. Helikopter ambulans en çok Perşembe günlerinde (n=410, %16,7), Temmuz aylarında (n=332, %13,5), en çok 2016 yılında (n=417, %17,0) ve yaz mevsiminde (n=849, %34,6) görevlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, patient registration forms were examined to evaluate the activities of the air ambulance affiliated with Çanakkale 112 Provincial Ambulance Service Chief Physician between 01.09.2009-31.12.2018. The universe of the study consists of registration forms between 01.09.2009-31.12.2018 belonging to the air ambulance affiliated to Çanakkale 112 Provincial Ambulance Service Chief Physician. In accordance with the purpose of the research, the patient registration form, which was filled by helicopter ambulance, was rearranged. Necessary information was transferred to the revised registration form by the assistant researcher. To examine the activities, both electronic database and archive were examined. SPSS 22.0 package program and Microsoft Excel were used to analyze the data of the research. During the analysis, descriptive statistics, chi-square test and one-way anova test were performed. In the study, 2452 registration forms were examined. Helicopter ambulance is mostly assigned for inter-hospital transport (n=2169, 88.4%). The number of patients transported by helicopter ambulance was found to be 2283. Most of the patients transported by helicopter ambulance (n=2283) are men (n=1501, 65.7%). 98.9% (n=2259) of the age-related information of the patients transported by helicopter ambulance (n=2283) was reached. Patients transported by helicopter ambulance were found in the age range of 18-64 with a maximum of 52.5% (n=1187). It is seen that there is information about the district and the province where 98% of all the tasks assigned to the helicopter ambulance (n = 2411) are assigned. The helicopter was assigned to Gökçeada / Çanakkale (n = 791, 32.8%) as the district where the ambulance was assigned, and to Çanakkale (n = 2323, 96.4%) as the province. Helicopter ambulance is mostly on Thursdays (n = 410, 16.7%), in July (n = 332, 13.5%), most in 2016 (n = 417, 17.0%) and summer (n = 849, 34.6%).