Sürüklenme kanallı dikdörtgen kesitli taşkın yatağın hidrodinamiği
Hydrodynamics of spouted bed with draft plates
- Tez No: 165897
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
m SÜRÜKLENME KANALLI DİKDÖRTGEN KESİTLİ TAŞKIN YATAĞIN HİDRODİNAMİĞİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Türköğün ALGÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos, 2005 ÖZET İlk olarak buğday kurutmasında kullanılan taşkın yataklar, küçük ölçekli sistemlerde değişik kimyasal ve fiziksel proseslerde yaygın olarak araştırılmıştır. Örnek olarak; gaz - katı reaksiyonları, gazlaştırma, bitümli şist pirolizi, tahılların kurutulması, partiküllerin karışımı, tabletlerin kaplanması ve granülasyon. Sürüklenme kanallı taşkın yatak, kolonun tam ortasına iki plaka yerleştirilerek yapılan bir çalışmadır. Bu değişiklik taşkın yatağın hidrodinamiğine de etki etmektedir. Bu çalışmada pleksiglas malzemeden yapılmış olan sürüklenme kanallı taşkın yatak sisteminde deneyler yapılmıştır. Sürüklenme kanalı plakaları 0,4 m yüksekliğinde olup ve kolonun tam merkezine yerleştirilmiştir. Deneylerde yatak malzemesi olarak 2 mm çapında ve 1219 kg/m3 yoğunluğunda kuş yemi ve 4 mm çapında, 837 kg/m3 yoğunluğunda yüksek yoğunluklu polietilen kullanılmıştır. Altı değişik yatak yüksekliği, dört farklı sürüklenme kanalı yüksekliği ve üç değişik nozul derinliği için basınç kaybı verileri toplanmıştır. Basınç kaybı verileri analiz edilerek her iki partikül için minimum taşkınlaşma hızı, maksimum basınç kaybı ve minimum taşkınlaşma hızındaki basınç kaybı değerleri belirlenmiştir.IV Bunlara ek olarak bütün partiküller için fıskiye yüksekliği değerleri incelenmiştir. Her bir hidrodinamik parametre ve fıskiye yüksekliği için korelasyonlar geliştirilmiş ve bulunan denklemler literatürdeki benzer denklemlerle karşılaştırmaları yapılmıştır. Bilim Kodu : 603 01 01 Anahtar Kelimeler : Taşkın Yatak, Sürüklenme Kanalı, Hidrodinamik Sayfa Adedi : 161 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ö.Murat Doğan
Özet (Çeviri)
HYDRODYNAMICS OF SPOUTED BED WITH DRAFT PLATES ( M.Sc Thesis ) Türköğün ALGÜL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August, 2005 ABSTRACT Spouted bed, which was used firstly for drying of wheat, has been widely investigated in small - scale units for various physical and chemical processes, e.g., gas - solid reactions, gasificiation, oil shale pyrolysis, drying of pastes and grains, particle mixing, tablet coating and granulation. Two plates were centered in the spouted bed column with to have a draft channel. This modification affected the hydrodynamics of spouted beds. The experiments were carried out in a plexiglass spouted bed with draft plates. Draft plates were settled in the centre of column and 0,4 m in height Bird seeds (particle diameter of 2 mm and density of 1219 kg/m3) and polyethylene (particle diameter of 4 mm and density of 837 kg/m3) particles were used in the experiments. Pressure drop data were collected for six different bed heights, four different draft plate distances from slot and three different slot widths. Minimum spouting velecity, maximum pressure drop and spouting pressure drop were determined for the particles. In addition, fountain height was examined for all particles. Correlations for each hyrodynamic parameter and fountain height were developed and compared with those avaible in the literature.VI Science Code : 603 01 01 Key Words : Spouted Bed, Draft Plate, Hydrodynamics Page Number: 161 Adviser : Assoc Prof. Dr. Ö.Murat Doğan