1950 sonrası Ankara'da konut gelişimi: 14 Mayıs Evleri
Development of housing in Ankara after 1950: 14 May Houses
- Tez No: 165898
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESİN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
m 1950 SONRASI ANKARA'DA KONUT GELİŞİMİ: 14 MAYIS EVLERİ Yüksek Lisans Tezi Gamze BELLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'nin gerçekleştirmiş olduğu modernleşme hareketinin, mimarlık düşüncesi üzerindeki etkileri ve bu enlilerin sebepleri üzerinde durulmuş, konut kavramının geçirmiş olduğu dönüşüm konut tipolojisi ve iç mekan kurgusu açısından incelenmiştir. Tüm bu incelemeler önemli değişimlerin yaşanıldığı tarihler göz önünde bulundurularak, kronolojik olarak ele alınmıştır. Hem kuruluş aşamasındaki mimari özellikleri ile dönemin konut anlayışını yansıtması bakımından, hem de bir konut bölgesi olan GOP (Gazi Osman Paşa) Semti'nin, yaşadığı değişimler sonucu kentsel bir merkez haline gelmesiyle birlikte burada bulunan 14 Mayıs Evleri'nin geçirdiği değişimin net bir şekilde algılanması bakımından, örnek olarak bu konutlar seçilmiştir. Bilim Kodu : 807 Anahtar Kelimeler : Konut, Ankara, Gazi Osman Paşa, 14 Mayıs Evleri Sayfa Adedi : 152 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Esin BOYACIOĞLU
Özet (Çeviri)
IV DEVELOPMENT OF HOUSING IN ANKARA AFTER 1950: 14 MAY HOUSES M.Sc. Thesis Gamze BELLİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this thesis, the effect of modernization movement which Turkey has realized on the architectural thought and the reasons of these effects have been focused on and the transformation which the housing concept has evolved through has been investigated with respect to housing typology and housing iner space organization. All these investigations have been handled chronologically considering the dates when important changes occured. 14 May Houses were selected as a case study because they reflect in their architectural properties the housing concept of the era of their construction and also their transformation can be perceived very clearly as their district has become an urban center as a result of the changes it has experienced since the construction of these houses. Science Code : 807 Key Words : House, Ankara, Gaziosmanpaşa, 14 May Houses Page Number : 152 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Esin BOYACIO?LU