Kullanılabilirlik test yönetimi, sezgisel değerlendirme yöntemi ve analitik hiyerarşi prosesi yaklaşımı ile bir üniversite kütüphane web sitesinin kullanılabilirlik analizi
The usability analysis of a university library web site using method of usability test, heuristic evaluation and analytic hierarcy process aproach
  1. Tez No: 165904
  2. Yazar: ELİF KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZÜLAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
III KULLANILABİLİRLİK TEST YÖNTEMİ, SEZGİSEL DEĞERLENDİRME YÖNTEMİ VE ANALİTİK HİYERARŞİ PROSESİ YAKLAŞIMI İLE BİR ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANE WEB SİTESİNİN KULLANILABİLİRLİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Elif KILIÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada; iki önemli kullanılabilirlik değerlendirme yöntemi olan Kullanılabilirlik Test yöntemi ile Sezgisel Değerlendirme yöntemi birlikte kullanılmıştır. Bu iki yöntem birlikte kullanılarak Gazi Merkez Kütüphane web sitesinin kullanılabilirliği analiz edilmiştir. Kullanılabilirlik Test yöntemi ile gerçek kullanıcılar yardımıyla kütüphane web sitesinin kullanılabilirlik problemleri ortaya çıkarılmış ve kullanıcı grupları arasındaki kullanım farklılıkları incelenmiştir. Sezgisel Değerlendirme yöntemi ise; uzman esaslı değerlendirme yapılması için kullanılmıştır. Bu yöntemle web sitesi uzmanlar tarafından incelenmiş ve inceleme sonucunda ortaya çıkan kullanılabilirlik problemlerinin önem dereceleri belirlenmiştir. Bu problemlerin önem derecelerinin belirlenmesinde Analitik Hiyerarşi Prosesi yaklaşımı kullanılmıştır. Sonuç olarak; yapılan bu çalışmalarla ortaya çıkarılan kullanılabilirlik problemleri ile kullanıcı ve uzman görüşleri dikkate alınarak yeni bir kütüphane web sitesi tasarlanmıştır. Tasarlanan bu yeni kütüphane web sitesi için ikinci bir kullanılabilirlik test çalışması yapılmıştır. Bu yeni site ile mevcutIV sitenin kullanılabilirlik test sonuçlarının karşılaştırılması sonucunda daha kullanıcı dostu bir site elde edildiği görülmüştür. Bilim Kodu :0705 Anahtar Kelimeler.-Kütüphane, Kullanılabilirlik Testi, Sezgisel Değerlendirme, Web siteleri, Analitik Hiyerarşi Prosesi Sayfa Adedi :137 Tez Yöneticisi :Prof.Dr.Zülal GÜNGÖR
Özet (Çeviri)
THE USABILITY ANALYSIS OF A UNTVERSTY LIBRARY WEB SITE USING METHOD OF USABILITY TEST, HEURISTIC EVALUATION AND ANALTYTIC HIERARCHY PROCESS APROACH (MLSc. Thesis) Elif KILIÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2005 ABSTRACT In this study, two important usability evaluation methods; Usability testing method and heuristic evaluation method are used together. By using these two method usability of Gazi University Main Library web site was analyzed. By usability testing method with the help of actual users usability problems of web site of the library are revealed. Also with this method usage differances among the user groups are examined. As for heuristic evaluation method; it is used for expert based evaluation. By this method the web site is examined by experts and severity rating of usability problems, that are exposed with the out come of the examination, are determined. Analytic hierarchy process is used in the determination of severity rating. Finally, a new library web site was designed by taking into consideration usability problems that are revealed by these methods and the opinions of users and experts. A second usability testing is applied to this new design. Usability testing results of this new site and present site are compared and finally it is found that this new designed site is more user friendly.VI Science Code :0705 KeyWords :Library, Usability Testing, Heuristic Evaluation, Web sites, Analtytic Hierarchy Process Page Number: 137 Adviser : Prof.Dr.Zttlal GÜNGÖR