Açık ofis sistemlerinde çevresel faktörlerin çalışanların mekansal algılarına etkileri üzerine bir çalışma
A study on, the effects of environmental factors on the sensual space perceptions of employees in open plan office
- Tez No: 165905
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
m AÇIK OFİS SİSTEMLERİNDE ÇEVRESEL FAKTÖRLERİN ÇALIŞANLARIN MEKANSAL ALGILARINA ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Mine ÇELEBİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada, mevcut açık ofis sistemlerindeki çevresel faktörlerin çalışanların fonksiyonel ve algı-davranışsal performanslarına etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Tasarım ve ortam faktörlerinin oluşturduğu çevresel faktörler, açık ofislerde mekan kalitesini belirleyen önemli unsurlardandır. Bu amaçla, Ankara, O.D.T.Ü Teknokent, Halıcı Yazılım Evi binasının B ve C bloklarında bulunan Gate Elektronik ve Koç Sistem binaları araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma verileri, çalışanlara uygulanan ayrıntılı bir anket yardımıyla toplanmış olup; ayrıca, mekanların fotoğrafları çekilerek, planlan çizilmiştir. Sonuçta, açık ofis sisteminde masa tipinin, masa konumunun ve cinsiyetin kullanıcıların algısal performanslarına olumlu/olumsuz etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu :5001013 Anahtar Kelimeler : Açık ofis, Çevresel memnuniyet, İç mekan tasarımı Sayfa Adedi : 86 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kemal YILDIRIM
Özet (Çeviri)
IV A STUDY ON,THE EFFECTS OF ENVIRONMENTAL FACTORS ON THE SENSUAL (SPACE) PERCEPTIONS OF EMPLOYEES IN OPEN PLAN OFFICE (M.Sc. Thesis) Mine ÇELEBİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this study, to determine of the environmental factors on existing open plan office which effects on the employees sensual perceptuals and their performances. One of the preferential elements which sets quality of space in open plan office is environmental factors, it consist of design and environmental factors. Environmental factors operate employees on the physical and psychological side. For this purpose, Gate Elektronik and Koç Sistem compromised in this study which building used open plan office in own working spaces and located in Ankara, M.E.T.U. Teknokent, HALICI Yazılım Evi B Blok and C Block. The data of study is collect by detailed survey for employees and also taken digital various shots in these space. In conclusion, the study determine of the type and location of the table have positive or negative effects on the sensual perceptuals and performances of users. Science Code : 5001013 Key Words : Open plan office, environmental satisfaction, interior design Page Number: 86 Adviser : Asisst. Prof. Dr. Kemal YILDIRIM