Etkileşimli performans değerlendirmesi için analitik hiyerarşi uygulaması
Analytical hierarchy application for performance evaluation
  1. Tez No: 165903
  2. Yazar: SÜLEYMAN YAVUZ YORAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ill ETKİLEŞİMLİ PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ İÇİN ANALİTİK HİYERARŞİ UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Süleyman Yavuz YORAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada performans, performans planlama, performans ölçümü gibi çalışmanın konusu ile ilgili çeşitli kavramlar açıklanmış ve etkileşimli performansın tanımlaması yapılmıştır. Çalışmanın amacı, etkileşimli performans yapısına sahip olan meslek dallarından biri veya birkaçı için uygun performans kriterlerinin tespit edilmesi ve bu kriterler kullanılarak bir uygulama yapılmasıdır. Uygulama alanının belirlenmesi sırasında 29.12.2003 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na gönderilen Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı'nda yer alan performans ile ilgili çeşitli maddeler de dikkate alınmış ve tez çalışmasının uygulama alanı olarak polis memurlarının ve akademisyenlerin performanslarının değerlendirilmesi seçilmiştir. Tez çalışmasında yöntem olarak analitik hiyerarşi prosesi (AHP) kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda akademisyenlerin performansının belirlenmesinde kullanılabilecek olan faktörlerin ağırlıkları belirlenmiştir. Böylelikle, performans kriterleri tam açık olmayan bir meslek dalının temel performans kriterleri ağırlıklarıyla beraber gösterilmiştir. Bilim Kodu : 07 Anahtar Kelimeler :Performans, performans değerlendirme, AHP Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi Kutay
Özet (Çeviri)
IV ANALYTICAL HIERARCHY APPLICATION FOR INTERACTIVE PERFORMANCE EVALUATION (M.Sc. Thesis) Süleyman Yavuz YORAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this study, some concepts such as performance, performance planning, performance measurement are explained and the definition for interactive performance is made. The aim of this study is to determine the relevant performance criteria and then make an application for one or more professions with interactive performance structure. While determining the application area, some performance related concepts stated in“Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı”which was sent to Grand National Assembly of Turkey (TBMM) on 29.12.2003 are taken into account and finally police officers' and academicians' performances are chosen for evaluation. The method used in the study is the analytic hierarchy process (AHP). After the relevant evaluations are made, the weights of all performance criteria for academicians are determined. Thus, basic performance criteria of a profession by considering the weights for each criteria are shown. Science Code : 07 Key Words : Performance, performance evaluation, AHP Page Number: 124 Advisor : Prof. Dr. Fevzi Kutay