Sayısal kodlama teknikleri ile bilgisayarlar arası iletişim
Communication of computers with numerical coding techniques
  1. Tez No: 165909
  2. Yazar: BAHADIR KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL FATMA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
m SAYISAL KODLAMA TEKNİKLERİ İLE BİLGİSAYARLAR ARASI İLETİŞİM (Yüksek Lisans Tezi) Bahadır KAÇAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Haberleşmenin önemi günümüzde sürekli artmakta ve bu artışa bağlı olarak teknik özellikleri sürekli gelişmektedir. Haberleşmede asıl amaç bilginin sağlıklı bir iletişiminin gerçekleşmesidir. Kodlama teknikleri, hata analizleri ve hataları düzeltme işlemleri ile haberleşmenin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak mümkündür. Bu çalışmayla sayısal haberleşme sistemlerinde kullanılan kodlar ve bu kodlarla bilgisayarlar arası iletişim incelenmektedir. Bu inceleme yapılırken temelden karmaşığa doğru bir yöntem benimsenmiş öncelik olarak haberleşme sistemleri basit olarak anlatılmıştır. Daha sonra temel kodlama yöntemleri ve nihayetinde günümüz kodlayıcıları ve bu kodlar ile iletişim çeşitleri anlatılmıştır. Ayrıca iletişimin kalitesinin ve güvenilirliğini arttırılması için gereken şartlar ve hata kontrol kodları anlatılmıştır. Hazırlanan bilgisayar programı ile sayısal iletişim sistemlerinde kullanılan temel kodlar ile iki bilgisayar arasında iletişim ortamı hazırlanmış bu sayede temel kodların karşılaştırılması yapılarak güvenilir bir kodlama ve kod çözme sisteminin nasıl olması gerektiği üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu : 626.04.01 Anahtar Kelimeler : Kodlama, Network, Haberleşme Sayfa Adedi :99 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nihal Fatma GÜLER
Özet (Çeviri)
IV COMMUNICATION OF COMPUTERS WITH NUMERICAL CODING TECHNIQUES (M.Sc. Thesis) Bahadır KAÇAR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES July 2005 ABSTRACT Nowadays, communication is being more important and so the technology of the communication systems develops continually. The main purpose of communication is to perform perfect data trasmitting. It is possible to enable better and faster communication by coding techniques, error analyses and correction of the error operations. In this study, codes used within numerical communications and the communication of computers with these codes are investigated. During the study, the method was basic to complex and firstly communication systems are basicly summarized. Then, main coding techniques and lastly present coders and types of communications with these codes are mentioned. Furthermore, necessary conditions to improve the communication quality and security and error control codes are also mentioned. A communication medium is built between two computers with basic codes used in numerical communication systems with written software. And so comparison of basic codes made; and how a secure coding and decoding system must be is examined. Science Code Key Words Page number Adviser 626.04.01 Coding, Network, Communication 99 Prof. Dr. Nihal Fatma GÜLER