Sodyum aljinatın poli (vinil alkol), poli (N-vinil-2-pirolidon), poli (etilen oksit) ile interpolimer komplekslerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of interpolymer complexes of sodium alginate with poly (vinyl alcohol), poly (n-vinyl-2-pyrrolidone), poly (ethylene oxide)
  1. Tez No: 165910
  2. Yazar: SERKAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
SODYUM ALJİNAT' İN POLİ(VİNİL ALKOL), POLİ(N-VİNİL-2-PİROLİDON), POLİ(ETİLEN OKSİT) İLE İNTERPOLİMER KOMPLEKSLERİNİN HAZIRLANMASI VE KARAKTERİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Serkan DEMİRCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Bu çalışmada, sodyum aljinat'ın poli(vinil alkol), polî(N-vinîI-2- pirolidon), poli(etilen oksit) ile interpolimer komplekslerinin hazırlanması ve karakterizasyonu incelenmiştir. İnterpolimer komplekslerinin karakterizasyonu için, Fourier transform infrared spektrokopisi (FT-IR), termogravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), germe uzama testi, değme açısı ölçümleri ve atomik kuvvet mikroskopisi (AFM) teknikleri kullanılmıştır. Moleküller arası H-bağının meydana geldiği FT-IR analizleri sonucunda belirlenmiştir. İnterpolimer komplekslerinin termal kararlılığı NaAlg miktarının artmasından düşük oranda etkilenmiştir. Mekanik özellikleri ise interpolimer komplekslerini oluşturan saf polimerlere göre geliştiği belirlenmiştir. Yüzey enerji bileşenleri ise, Van Oss-Good metodu kullanılarak değme açısı ölçümlerinden hesaplanmıştır. Toplam yüzey enerjisinin ve elektron verici yüzey enerji bileşeninin NaAlg oranının artmasıyla düştüğü gözlenmiştir. İnterpolimer komplekslerinin yüzey morfolojileri AFM tekniği kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
PREPARATION AND CHARACTERIZATION OF INTERPOLYMER COMPLEXES OF SODIUM ALGINATE WITH POLYVINYL ALCOHOL), POLY(N-VINYL-2-PYRROLIDONE), POLYETHYLENE OXIDE) (M.Sc. Thesis) Serkan DEMİRCİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MAY 2005 ABSTRACT In this study, preparation and characterization of interpolymer complexes of sodium alginate with polyvinyl alcohol), poly(N-vinyl-2- pyrrolidone), poly(ethylene oxide) were investigated. These interpolymer complexes were characterized by using Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), thermogravimetric analysis (TGA), differential scanning calorimeter (DSC), tensile strength test, contact angle measurements and atomic force microscopy (AFM). FT-IR studies indicated that there was the intermolecular hydrogen bonding interactions. The thermal stability of the interpolymer complexes was slightly affected with increasing NaAlg content. Mechanical properties of the interpolymer complexes were improved compared to those of homopolymers. Surface free energy components of these interpolymer complexes were calculated from contact angle data of various liquids by using Van Oss-Good methodology. It was determined that both the electron donor component of the surface free energy and total surface free energy of the complexes decreased with the increasing NaAlg content. The surface morphology of these interpolymer complexes was investigated by AFM.