Türkiye'de boyarmadde üretilebilirliğinin araştırılması ve bir uygulama
Feasibility analysis research on dyestuff in Turkey and an application
  1. Tez No: 165908
  2. Yazar: ONUR ILGIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALICILAR, PROF.DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ill TÜRKİYE'DE BOYARMADDE ÜRETİLEBILIRLİGİNIN ARAŞTIRILMASI VE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) ONUR ILGIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2005 ÖZET Boyarmaddeler, tekstil sektörünün ana girdilerinden olmasına rağmen, ülkemizde önemli sayılabilecek bir boyarmadde sanayii bulunmamaktadır. Bu amaçla, bu tezde tekstil sektörünün boyar madde ihtiyacının karşılanması üzerinde durulmuş ve bir boyar madde tesisinin kurulması ile ilgili fizibilite çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında önce pazar araştırması yapılarak, ürünlerin satış potansiyeli ölçülmüş ve tesisin nerede kurulacağına karar verilmiştir. Finansal açıdan da sermayenin karlılığı, yatırımın karlılığı, kişi başına yatırım ve üretim, iktisadilik, geri dönüş süresi, fabrikanın ekonomik ömrü, kara geçiş noktası, beklenen kar noktası, net bugünkü değer gibi paranın zaman değerini ve projenin ekonomik ömrünü dikkate alan ve almayan kriterlere göre yapılan inceleme sonucunda yatırımın fizibıl olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın bundan sonra bu konuda yapılacak yatırımlar için bir model olacağı düşünülmektedir. Bilim Kodu : 5001028 Anahtar Kelimeler : Fizibilite Etüdü, Tekstil Boy armaddeleri Sayfa Adedi : 126 Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN, Prof. Dr. Ahmet ALICILAR
Özet (Çeviri)
IV FEASIBILITY ANALYSIS RESEARCH ON DYESTUFF IN TURKEY AND AN APPLICATION (M.Sc. Thesis) Onur ILGIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2005 ABSTRACT There is no important dyestuff industry in Türkiye, although dyestuff is one of the main inputs of textile industry, The aim of this thesis is a feasibility analysis comprised of the consumption of dyestuff used in a textile to meet it's demands. In this study, sales potential of the products was evaluated by market research and then, it was decided where the facility location site will be set up. Morever, in this research according to criteria whether consider time value of money and economic activity time such as, the profitablity of the capital, the profitability of the investment, personel investment and production, productivity, payback time, the economic activity of the factory, the break-even point, expected profit studied for the financial aspect and project analysis results have been determined as feasible. It is thinking that this thesis will be a model for investment of dyestuff in next time. Science Code : 5001028 Key Words : Feasibility Study, Textile Dyestuff Page Number: 126 Advisers : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN, Prof. Dr. Ahmet ALICILAR