HZSM-5 katalizörü üzerinde etanolün hidrokarbonlara dönüşümünün deneysel tasarım yöntemiyle incelenmesi
Studying conversion of ethanol to hydrocarbons over HZSM-5 catalysts with experimental design methods
- Tez No: 165911
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER BALBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İİİ HZSM-5 KATALİZÖRÜ ÜZERİNDE ETANOLUN HİDROKARBONLARA DÖNÜŞÜMÜNÜN DENEYSEL TASARIM YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ceyda BEŞER GAZ ÜNİVERSİTESİ FEN BLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Zeolitler moleküler elek olarak tanımlanmış olup kimya endüstrisinde ve diğer endüstrilerde yaygın olarak kullanım alanı bulmaktadır. Etanolun HZSM-5 katalizörü üzerinde dönüşümü yüzey tepki tekniği ve İR spektroskopik yönteminin birleştirilmesiyle incelenmiştir. Sıcaklık ve akış hızı ana parametre olarak belirlenmiştir. Katalizör tipi, Si/Al mol oranı ve besleme bileşimi yardımcı parametre olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada deneyler, deneysel tasarım (DOE) metodolojisi ile yürütülmüştür. Veriler Merkezi Kompozit Tasarım (CCD) metoduyla yorumlanmıştır. Katalitik reaksiyonda, baskın ürünler dietileter ve etilendir ve ürün dağılımı, sıcaklık ve akış hızının kombine bir fonksiyonudur. Deneysel sonuçlar ana parametrelerin kuadratik bir model ile istatiksel olarak ifade edilebileceğini göstermektedir. Besleme akımı içindeki su içeriği önemli bir faktördür ve ana parametre olarak kuadratik modele dahil edilmelidir. Ilımlı sıcaklık koşulları altında, fermentasyon ürünü olan sulu etanol düşük Si/Al oranına sahip HZSM-5 katalizörleri üzerinde dietiletere direkIV olarak dönüştürülebilir. Bilim Kodu : 947 Anahtar Kelimeler : HZSM-5, deneysel tasarım, tepki yüzey metodu Sayfa Adedi : 120 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Muzaffer BALBAŞI
Özet (Çeviri)
STUDYING CONVERSION OF ETHANOL TO HYDROCARBONS OVER HZSM-5 CATALYSTS WITH EXPERIMENTAL DESIGN METHODS (M. Sc. Thesis) Ceyda BEŞER GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT Zeolites are defined as molecular sieves that have been finding widespread applications in chemical industry and in other industries. The conversion of ethanol over HZSM-5 catalyst were analysed by combining with pulse-response technique and IR spectroscopy method. Temperature and flow rate were determined as main parameters. Catalyst type, Si/AI molar ratio and the feed composition were used as co-parameters. In this study, experiments were conducted by design of experiments (DOE) methadology. Data were interpreted by Central Composite Design (CCD) method. In the catalytic reaction, the dominant products are diethyl ether and ethylene and the product distribution is the function of both temperature and flow rate. Experimental results show that main parameters can be statistically expressed by quadratic model. Water content in feed stream is an important factor and must be included as a main parameter to the quadratic model.VI Under the moderate temperature conditions, fermentation product dilute ethanol can be converted directly to diethyl ether over HZSM-5 catalyst that has low Si/AI ratio. Science Code : 947 Key Words : HZSM-5, experimental design, response surface method Page Number : 120 Adviser : Yrd. Doç.Dr. Muzaffer BALBAŞI