Kent merkezlerinde yayalaştırma: Yasal-yönetsel mevzuatın irdelenmesi Ankara Kızılay kent merkezi örneği
Pedestrianisation in city centres: Examination of legislative-administrative framework Ankara Kızılay city centre case study
  1. Tez No: 165912
  2. Yazar: AYSUN ACUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLAGÜ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
İİİ KENT MERKEZLERİNDE YAYALAŞTIRMA: YASAL-YÖNETSEL ÇERÇEVENİN İRDELENMESİ ANKARA KIZILAY KENT MERKEZİ ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Aysun ACUNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Ülkemiz kent merkezlerinde artan yoğunluk, nüfus ve taşıt fazlalığı ile yayalaştırılmış alanlara olan ihtiyaç her geçen gün biraz daha artmakladır. Kent merkezlerimizde yayalaştırılmış alanlara olan gereksinimin ötesinde, mevcut yaya alanları ortak bir dil birliği ifade etmeyen ve kentsel bütünü dengelemeyen tasarım öğelerinin oluşturduğu mekansal sorunlarla yitirilme noktasına gelmiş, problemin nedeni ise hep taşıt odaklı olarak kavramsallaştırıldığından çözümler noktasal ele alışlarla aşılmaya çalışılmıştır. Oysa yayalaştırma ve yaya mekanları proje ve uygulamalarının başarıya ulaşabilmesi aslında ardındaki yasal düzenleme ile ilgilidir. Bu çalışma sonucunda bugüne değin yayalaştırma ve yaya mekanları düzenlemelerinin başarısızlıklarının yasal ve yönetsel mevzuattaki eksiklilerden de kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 805 Anahtar Kelimeler : Yayalaştırma, yaya mekanı, kentsel tasarım klavuzları, yasalaştırma, yasal ve yönetsel mevzuat Sayfa Adedi : 242 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hülagü KAPLAN
Özet (Çeviri)
IV PEDESTRİANİSATION İN CITY CENTRES: EXAMINATION OF LEGISLATIVE-ADMINISTRATIVE FRAMEWORK ANKARA KIZILAY CITY CENTRE CASE STUDY (M. Sc. Thesis) Aysun ACUNER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT The increase in both urban area population, the density, and the number of vehicles in traffic in our city centres also causes demand for more area to be pedestrianised. On the other hand, beyond the demand for more pedestrian areas, the present pedestrianised areas do not express a design language unity and these areas all but have been lost due to contradicting use of space problems. As city centre's traffic problem largely misconceived and the solution to put almost always for uninterrupted flow of vehicular traffic, pedestrians and pedestrian areas have considered to be secondary to motor vehicles. This has resulted in both technically mistaken interventions, and misinterpretation of legal framework by local authorities. It is concluded in this study, tools together with inefficient legislative framework and it's misinterpretation, in designing and implementing that the deficiency of administrative construction cause the unsuccesfull aplication for proper pedestrian spaces. Science Code : 805 Key Words : Pedestrianisation, pedestrian space, city design guide, legislation, legislative and administrative framework Page Number : 242 Adviser : Doç.Dr.Hülagü KAPLAN